Polmic - FB

archiwum

OPUS i COGITO - odwołane!

Opus

Dnia 24 lipca 2009 roku Zarząd Polskiego Radia i Telewizji Polskiej podjął decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku Nagród Mediów Publicznych OPUS i COGITO. W oświadczeniu za powód tej decyzji podawana jest dramatyczna sytuacja finansową mediów publicznych: "Konkursy zostały doprowadzone do etapu wyłonienia, zgodnie z regulaminem, siódemki dzieł nominowanych do nagrody głównej. Z nominacją tą nie wiążą się nagrody finansowe. Jednocześnie Zarządy Telewizji Polskiej i Polskiego Radia potwierdziły swoje regulaminowe zobowiązanie do jak najszerszej promocji na antenach obu Spółek dzieł nominowanych w konkursach OPUS i COGITO. Powyższe decyzje podyktowane są wyłącznie aktualnymi okolicznościami ekonomicznymi i nie wynikają z merytorycznej i jakościowej oceny nominowanych dzieł. Decyzje te mają charakter jednorazowy i nie dotyczą przyszłości obu nagród."

Do II edycji Nagrody Mediów Publicznych OPUS w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej zostały nominowane utwory Magdaleny Długosz, Aleksandry Gryki, Pawła Hendricha, Justyny Kowalskiej, Hanny Kulenty, Aleksandra Lasonia i Pawła Mykietyna. Laureat miał zostać ogłoszony 14 września 2009 roku podczas uroczystej gali transmitowanej w TVP1, TVP Kultura i Programie 1 Polskiego Radia.

Nominowani kompozytorzy byli to:

  • Magdalena Długosz za utwór Poza ciszą na taśmę
  • Aleksandra Gryka za utwór Youmec na klawesyn i taśmę
  • Paweł Hendrich za utwór Metasolidus na orkiestrę symfoniczną
  • Justyna Kowalska za utwór Obraz 1929 (Zdzisław Beksiński in memoriam) na orkiestrę symfoniczną
  • Hanna Kulenty za utwór String Quartet No. 4 (A Cradle Song)
  • Aleksander Lasoń za utwór Called Back. Sacrificial Chanting and Playing to ANNA na głosy solowe i orkiestrę smyczkową
  • Paweł Mykietyn za utwór Pasja według św. Marka

Jury dokonało wyboru nominowanych spośród autorów 25 utworów zakwalifikowanych do II etapu, wśród których znaleźli się również: Zbigniew Bargielski, nominowany za utwór VI Kwartet Smyczkowy „Dramatyczny”, Mateusz Bień za Concertino na wiolonczelę, Grzegorz Duchnowski za utwór Apollo i Marsjasz, Anna Gołosz-Zawadzka za Epifrazy na flet, obój, klarnet, fagot i waltornię, Maciej Jabłoński za …patrz, nic układa kosze z gwiazd i tak jak ryby puszcza w błękit (Concerto grosso nr 3) na obój i skrzypce i orkiestrę kameralną, Wojciech Kilar za Te Deum, Krzysztof Knittel za Tanie imitacje, Sławomir Kupczak za utwór Penultima na wiolonczelę i orkiestrę kameralną, Paweł Łukaszewski za Et expecto resurrectionem mortuorum per soprano, mezzosoprano, baritono, coro misto ed orchestra, Tomasz Opałka za utwór Quadra na orkiestrę symfoniczną, Ryszard Osada za Mimesis II na zespół kameralny i elektronikę, Krzysztof Penderecki za Koncert na róg i orkiestrę, Tomasz Praszczałek za Koncert na altówkę i orkiestrę, Dariusz Przybylski za Orchesterstuck, Piotr Radko za Kantylenę na orkiestrę symfoniczną, Elżbieta Sikora za South Shore – 20'concertino na harfę i orkiestrę kameralną, Sławomir Wojciechowski za Ge-sheng na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, flet, klarnet i akordeon oraz Krzysztof Wołek, nominowany za utwór Un claro del tiempo na flety, sopran, fortepian i elektronikę.