Polmic - FB

news

Marianowi Borkowskiemu - w 80. rocznicę Jego urodzin

Marian BorkowskiW ramach obchodzonego w roku 2014 jubileuszu osiemdziesięciolecia urodzin Profesora Mariana Borkowskiego odbyło się dotychczas prawie 30 koncertów - w wielu krajach i na kilku kontynentach, m.in. w: Chile (Viña del Mar), Korei Południowej (Seul), Łotwie (Ryga), Niemczech (Berlin, Brauweiler), Polsce (Warszawa, Bydgoszcz, Legnica, Lubostroń, Łańcut, Polkowice), Turcji (Antalya), Rosji (Krasnojarsk), Rumunii (Bukareszt), Stanach Zjednoczonych (Princeton — New Jersey, Irvine — California) i Wielkiej Brytanii (St Albans). Wykonywano podczas nich utwory Jubilata przeznaczone na instrumenty solowe, duety i zespoły kameralne, kompozycje chóralne, utwory wokalno-instrumentalne i na orkiestrę smyczkową. Niektóre z dzieł prezentowano wielokrotnie, częstokroć w interpretacji różnych artystów, zespołów kameralnych i wokalnych, chórów i orkiestr.

Ostatnie dwa koncerty jubileuszowe odbędą się w Warszawie w Salach Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – uczelni, z którą prof. Marian Borkowski związany jest od kilkudziesięciu lat – początkowo jako student, a od 1968 roku jako wykładowca. 9 grudnia 2014 roku w ramach koncertu pt. Współczesna muzyka wiolonczelowa w wykonaniu wiolonczelisty Friedricha Gauwerky’a usłyszymy solowe Visions I i Images II, a dzień później podczas koncertu zatytułowanego Rektorzy Warszawskiej Uczelni Muzycznej zabrzmią kompozycje chóralne Jubilata: Hosanna II na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, Lux na chór mieszany a cappella, Libera Me I na chór mieszany a cappella oraz Hymnus na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Chór Mieszany i Orkiestrę Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina poprowadzi Piotr Borkowski - dyrygent.

Katedra Teorii Muzyki UMFC zaprasza także na dwa panele poświęcone Marianowi Borkowskiemu z cyklu "Rozumienie muzyki", które odbędą się w środę, 10 grudnia 2014 roku w godz. 12-14 i 15-17 w sali senatu warszawskiej uczelni. Dyskusję moderować będą: Marcin Łukaszewski oraz Alicja Gronau.
W dyskusji uczestnicy będą chcieli wspólnie zrozumieć tajemnicę pedagogiki sztuki w wykonaniu Mariana Borkowskiego, osobowość twórcy współczesnego - modernisty i romantyka, walory człowieka skupiającego wokół siebie ludzi różnych poglądów estetycznych, pokoleń, profesji, dzieł zawierających charakterystyczne i jedyne w swoim rodzaju sposoby przemawiania do odbiorcy, dzieł bezkompromisowo ujmujących przesłanie, trafiających do słuchacza z ekspresją silną i wyrazistą, dzieł dysponujących swoistą ekonomią: maksimum ekspresji przy minimum środków wyrazu.
Spotkanie będzie miało charakter burzy mózgów. Każdy uczestnik będzie mógł wypowiedzieć się i skomentować wypowiedź innego panelisty. Do dyspozycji będą: rzutnik i odtwarzacz CD.