Polmic - FB

patronaty

30 lat Sinfonii Varsovii - Koncert Jubileuszowy

30 lat Sinfonii Varsovii - Koncert Jubileuszowy Sinfonia Varsovia uroczystym koncertem, który odbędzie się 10 grudnia 2014 roku w Filharmonii Narodowej, zamknie obchody jubileuszu 30-lecia zespołu. Orkiestrę poprowadzi charyzmatyczny Andres Mustonen, solistką będzie znakomita altowiolistka, laureatka Fryderyka w 2014 roku - Katarzyna Budnik-Gałązka.

W kwietniu 1984 roku w Filharmonii Narodowej odbył się koncert rozszerzonego składu Polskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą legendarnego Yehudi Menuhina. Od tamtego momentu symbolicznie datuje się narodziny jednej z najlepszych polskich orkiestr – Sinfonii Varsovii. Ponad 30 lat później, 10 grudnia 2014 roku, Sinfonia Varsovia da uroczysty koncert wieńczący tegoroczny jubileusz. Za pulpitem dyrygenckim stanie budzący wiele emocji Estończyk - Andres Mustonen.

W pierwszej części koncertu zabrzmi Uwertura Tragiczna Andrzeja Panufnika. Utwór powstał w 1942 roku w okupowanej Warszawie. Słuchacze bez trudu rozpoznają w dźwiękach kompozycji odgłosy wojny. Jak pisał Panufnik w swojej Autobiografii: „w uwerturze co chwila pojawiały się ustępy zaskakująco onomatopeiczne, na przykład odgłos padającej bomby (perkusja), cichy odgłos silnika oddalającego się samolotu (glissando puzonu), seria z karabinu maszynowego (salwa perkusji w ostatnich taktach); akord końcowy całej orkiestry zdawał się być jękiem konającego i krzykiem rozpaczy.”

Koncert na altówkę i orkiestrę (1929) Williama Waltona, rozpoczął okres dojrzałości twórczej tego brytyjskiego kompozytora. Utwór prawykonał w Londynie Paul Hindemith. W Filharmonii Narodowej wykona go z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii świetna Katarzyna Budnik-Gałązka. Młoda artystka z powodzeniem łączy karierę solową, pedagogiczną i orkiestrową (na co dzień pełni rolę lidera altówek Sinfonii Varsovii).

Po przerwie zabrzmi arcydzieło, I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa. Jeden z najpopularniejszych w dzisiejszych czasach przedstawicieli romantyzmu w muzyce nazywany jest często kontynuatorem myśli muzycznej Beethovena. Choć pierwsza część I Symfonii była gotowa już 1862 roku, Brahms dokończył ją dopiero po niemal 15 latach. Dziś symfonie Brahmsa stanowią żelazny repertuar większości orkiestr na świecie.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.



WYKONAWCY KONCERTU:

Katarzyna Budnik-GałązkaKATARZYNA BUDNIK-GAŁĄZKA
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Mirosława Ławrynowicza,Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku adiunktaw klasie altówki w macierzystej uczelni.
We wrześniu 2013 została laureatką III nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych:47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego (2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. MaxaRostala w Berlinie (2009, II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. MaxaRegera w Sondershausen (2009, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie suity na altówkę solo MaxaRegera) oraz IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (2010, II nagroda oraz Nagroda Specjalna).
Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy. W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez KronbergAcademy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, TatjanąGrindenko, YurimBashmetem oraz Fransem Helmersonem.
Występowała na wielu renomowanych festiwalach: m.in. w Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej, Muzyka na Szczytachw Zakopanem, KammermusikfestLockenhaus(gdzie została zaproszona przez Gidona Kremera).
W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta - Viola Recital, za którą otrzymała nagrodę Fryderyk 2014.
Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką programu Młoda Polska. W 2013 roku została nominowana do Paszportów Polityki.
Od 2014 roku na stanowisku p.o. lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia.

Andres Mustonen ANDRES MUSTONEN
Andres Mustonen jest wysoce oryginalnym skrzypkiem i dyrygentem pochodzenia estońskiego. Wszystko, czym się zajmuje przepełnione jest jego oryginalnymi poglądami i wiedzą muzyczną – od symfonii Mahlera, po Szostakowicza i klasyków wiedeńskich. Fundamentem jego repertuaru są dzieła oratoryjne, pasyjne oraz dramatyczne utwory symfoniczne. Jest zwolennikiem dzieł kompozytorów współczesnych, takich jak Gubaidulina, Penderecki, Kancheli, Silvestrov, Knaifel, Tüür, Pärt czy Terterjan, z którymi odczuwa silną więź twórczą.
Wykształcenie uzyskał w Akademii Muzycznej w Tallinnie, co nie przeszkodziło mu rozwijać niekonwencjonalnych zainteresowań muzycznych. Będąc jeszcze w szkole był wielbicielem muzyki awangardowej, komponując i organizując happeninigi. W latach 70. XX wieku zwrócił się ku źródłom europejskiej tradycji chrześcijańskiej. Jako student założył zespół HortusMusicus, zostając jego kierownikiem artystycznym. Jest to zespół wyjątkowy, wykonujący muzykę bez granic zarówno przestrzennych, jak i czasowych. Repertuar zespołu sięga od tradycyjnej muzyki indyjskiej, arabskiej i żydowskiej po najnowsze utwory muzyki współczesnej. Andres Mustonen wykonuje również muzykę kameralną z przyjaciółmi i kolegami. Założył zespół Art Jazz Quartet. Artysta podróżuje po całym świecie – na Łotwę, do Rosji i Finlandii, Brazylii, Meksyku i Izraela, występując z orkiestrami, z zespołem HortusMusicus lub jako solista.