Polmic - FB

news

Koncert kolęd z okazji 80. urodzin Prof. Mariana Borkowskiego

Koncert Kolęd pt. Do Stajenki Polski Chór Kameralny zaprasza na koncert kolęd pt. Do Stajenki zorganizowany z okazji 80. urodzin Prof. Mariana Borkowskiego, który odbędzie się 24 stycznia 2015 roku o godz. 19:30 w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku. W programie kolędy oraz kompozycje bożonarodzeniowe profesorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: Mariana Borkowskiego oraz Pawła Łukaszewskiego.

Trzon muzycznego repertuaru stanowić będą utwory z płyty Polskiego Chóru Kameralnego Marian Borkowski - Choral Works, nagrodzonej statuetką Fryderyka w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej 2014 przyznanej przez Akademię Fonograficzną w kwietniu 2014 roku: Kołysanka I, Kołysanka II, Adoramus, Gloria II, Kolęda I, Kolęda II. Ponadto program wzbogacą kolędy i pastorałki skomponowane przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów młodego pokolenia – Pawła Łukaszewskiego, któremu Polski Chór Kameralny zawdzięcza dwie Nagrody Fryderyk za płyty: Paweł Łukaszewski Sacred Music(2007) i New Polish Music for Choir (2010) oraz nominację do Nagrody Fryderyk 2009 za płytę Polski Chór Kameralny (2008). Usłyszymy Trzy kolędy na chór mieszany do słów Bożeny Fabiani: Do stajenki, Niebo Cię zesłało, Serce me jest jak Betlejem; Pan Jezus drży w kolebce do słów Kazimiery Iłłakowiczówny, Bóg Człowiek do słów Katarzyny Karczmarczyk, Trzy kolędy na chór mieszany: Oj Maluśki, Mędrcy Świata, Gdy śliczna Panna. Podczas koncertu odbędzie się także światowe prawykonanie utworu Szczęśliwa noc Pawła Łukaszewskiego.

Polski Chór Kameralny wystąpi pod batutą Jana Łukaszewskiego. Słowo o koncercie wygłosi Emilia Dudkiewicz z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.