news

Rycerskość wieśniacza i Pajace - premiera w Poznaniu

Cavalleria rusticana Premiera spektaklu, na który złożą się dwie opery - Cavalleria Rusticana (Rycerskość wieśniacza) Pietro Mascagni’ego i Pagliacci (Pajace) Ruggiero Leoncavallo odbędzie się 31 stycznia 2015 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Po sukcesie Cavalleria rusticana, pierwszej opery werystycznej, Leoncavallo postanowił pójść w ślady jej twórcy. Rozpuścił plotkę, jakoby libretto jego Pajaców zainspirowała historia prawdziwego morderstwa, i napisał dwuaktówkę, która wprawdzie nie dorównuje kompozycji Mascagniego, ale świetnie się z nią dopełnia. Wkrótce potem impresariowie nowojorskiej MET związali te krótkie opowieści o zdradzie i zemście w nierozerwalny tandem operowy. Jego popularność okazała się z czasem przekleństwem dla twórców: ambitny Mascagni nigdy już nie powtórzył swego pierwszego triumfu, rozgoryczony późniejszymi niepowodzeniami Leoncavallo sam próbował zdyskredytować swe dzieło. Na próżno. Ta komedia wciąż nie jest skończona, dziś znów zabiją Turiddu.

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Gabriel Chmura.

Premierze towarzyszyć będą następujące wydarzenia: 27 stycznia (godz. 13:00, foyer I piętra Teatru) - spotkanie z realizatorami i artystami, otwarte dla publiczności i mediów, w którym wezmą udział m. in. Gabriel Chmura, Leszek Mądzik, Krzysztof Cicheński, soliści (spotkanie poprowadzi Michał J. Stankiewicz), 30 stycznia (godz. 16:00, foyer I piętra Teatru) - wykład muzykologów Fluvio Venturiego i Marcina Gmysa, poświęcony operom Cavalleria rusticana i Pagliacci oraz 31 stycznia (w przerwie spektaklu premierowego, foyer I piętra Teatru) - wernisaż wystawy prac Moniki Ekiert-Jezusek.

Kolejne spektakle odbędą się 1, 3 (opera dla studenta) i 8 lutego oraz 28, 29 i 31 marca 2015 roku.