Polmic - FB

patronaty

Premiera opery Aleksandra Nowaka w Poznaniu

Space Opera w Poznaniu Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza 14 marca 2015 roku o godz. 19.00 na premierę prawdziwie kosmicznej opery Space Opera Aleksandra Nowaka.

Będą tacy, którym jej tytuł skojarzy się z arcydziełem Stanleya Kubricka. Będą i tacy, którym przywiedzie na myśl operę mydlaną, tyle że rozgrywającą się w przestrzeni kosmicznej. I jedni, i drudzy się nie pomylą. Aleksander Nowak we współpracy z librecistą Georgim Gospodinowem – bułgarskim pisarzem średniego pokolenia, którego zwą czasem „ironistą rozpaczy” – opowiedzą o pierwszej załogowej wyprawie na Marsa. Głosami małżeńskiej pary astronautów w średnim wieku, podróżującej na gapę muchy, kierownika lotu – mężczyzny o niezbyt czystych intencjach – oraz chóru reprezentującego już to muszki owocowe, już to resztę ludzkości. Przyjdzie pora na refleksję, czy byliśmy gotowi na ten Kosmos i czy przypadkiem trochę się nie pośpieszyliśmy?

Kierownictwo muzyczne: Marek Moś, reżyseria: Ewelina Piotrowiak, scenografia: Katarzyna Nesteruk. Wystąpią: jako Ewa - Helena Zubanovich / Magdalena Wachowska, Adam - Bartłomiej Misiuda, Mucha/Łajka - Martyna Cymerman / Tomasz Raczkiewicz, Producent/Beduin - Damian Konieczek / Andrzej Ogórkiewicz.

Kolejne spektakle odbędą się 15 marca i 22 kwietnia 2015 roku.

Bilety dostępne w kasie Teatru oraz na www.bilety.opera.poznan.pl

Patronat medialny nad espektaklem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Czy wiesz z jakiej materii zrobiony jest Kosmos?
Jest zrobiony z samotności. To jego materia.
Cała historia Kosmosu jest naznaczona samotnością kilku zwierząt.
Kosmiczna samotność ludzi przychodzi później.

Doskonała para, Adam i Ewa, sami w pustym kosmosie podczas pierwszej załogowej misji na Marsa. Czy to wielkie, spełnione marzenie, czy wielka samotność? Ile waży miłość w stanie nieważkości?
Największym wyzwaniem nie jest technologia, tylko życie, nawet z najbliższym, w kapsule maleńkiej jak pudełko na buty. Minuta po minucie, przez 500 dni i nocy (a raczej tylko nocy). Jak wyglądają nasze skandale bez grawitacji, kiedy rzucony talerz na staje się talerzem latającym?
Ale czy Adam i Ewa są naprawdę sami? Chciwy producent z ukrytymi kamerami przygotowuje show wszechczasów: Wielki Brat w Kosmosie. Czy Adam coś o tym wie?
Czy na pokładzie jest ktoś jeszcze? Czy największe odpowiedzi mogą kryć się w toalecie? I czy jesteśmy pierwsi w przestrzeni kosmicznej?