Polmic - FB

Artykuły

Poznańska Akademia Muzyczna na Festiwalu Nauki i Sztuki

Poznański Festiwal Nauki i SztukiWe wtorek, 14 kwietnia 2015 roku w ramach XVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się Dzień Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W programie warszataty, wykłady i koncerty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to wyjątkowe w skali kraju wydarzenie i trzydniowe akademickie święto, które poprzez różnorodne formy przekazu stara się pokazać, że uczelnia to coś więcej niż tylko sesje i egzaminy. Co roku Festiwal przyciąga osoby pragnące promować i upowszechniać osiągnięcia poznańskich uczelni, przybliżać tematykę badań naukowych oraz prezentować szeroko rozumiany dorobek artystyczny miasta. Dzięki temu festiwalowe dni stają się specyficzną formą kontaktu środowiska akademickiego ze społeczeństwem, a także ciekawą ofertą edukacyjną, z której mogą skorzystać wszyscy chętni, niezależnie od wieku, profesji i indywidualnych zainteresowań. W ramach organizacji Festiwalu, tworzonego pod hasłem „Pokonywanie niemożliwego…”, spotykają się i wymieniają naukowymi doświadczeniami także ludzie z niepełnosprawnościami. Stają oni po dwóch stronach festiwalowych wydarzeń – zarówno jako animatorzy, jak i goście, by wspólnie z pozostałym uczestnikami Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki poznawać, odkrywać, przeżywać… W 2015 roku Festiwal odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia.


AULA NOVA – MUZYKA NA OKRĄGŁO
program

Godz. 10.00-10.45, Sala 010, wiek: 12-19
Warsztaty
Głos ludzki jako inspiracja do tworzenia kompozycji ruchowych
Głos ludzki to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych. Kojarzy nam się z tradycyjnym belcantem, ale może być również traktowany w sposób nietradycyjny poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych efektów brzmieniowych. Warsztaty obejmują różnorodne ćwiczenia ewokowane muzyką improwizowaną, jak również przykładami zaczerpniętymi z literatury muzycznej. W efekcie finalnym uczestnicy warsztatów wspólnie stworzą kompozycję ruchową.
Prowadzenie: dr Kinga Ceynowa
Organizator: Katedra Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej

Godz. 10.00-10.45, Aula Nova, wiek: 6+
Wykład Sekrety króla, czyli co w organach piszczy…
Zakres dźwięków oraz paleta barw muzycznych zyskały organom przydomek „króla instrumentów”. Prezentacja ma przybliżyć istotę działania oraz możliwości brzmieniowe współczesnych organów piszczałkowych, w których tradycja łączy się harmonijnie z nowoczesnością.
Prowadzenie: dr Waldemar Gawiejnowicz
Organizator: Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej

Godz. 11.00-11.45, Aula Nova, wiek: 6+
Warsztaty Zabawmy się w muzyka
Warsztaty mają na celu ukazanie dzieciom muzyki jako wyjątkowej przygody, którą również oni tworzą i są jej częścią. Dzięki zajęciom dostrzegą, że muzyka to nie tylko twórczość odległych im kompozytorów, ale także zjawisko, które dzieje się tu i teraz, a które tworzyć można razem. Muzyka staje się dla uczestników sposobem wyrażania siebie. Poprzez wspólnie wykonywane ćwiczenia, dzieci stają się zarówno kompozytorami, wykonawcami, jak i odbiorcami – dzięki temu w sposób pełny obcują z muzyką. Dowiadują się, że instrumentem może być każdy przedmiot, a także ich własne ciało. Szereg zaproponowanych podczas warsztatów ćwiczeń pozwoli uczestnikom poznać muzykę w nieznany im dotąd sposób.
Prowadzenie: dr Teresa Śnitko, stud. Magdalena Andrys, stud. Magdalena Walkowiak
Organizator: Katedra Edukacji Muzycznej

Godz. 12.00-12.45, Aula Nova, wiek: 12+
Wykład ilustrowany nagraniami Geniusze Hollywood znad Wisły – Wars, Kaper, Young
Tematem wystąpienia będzie próbą przybliżenia sylwetek trojga genialnych, polskich kompozytorów, których twórczość zyskała uznanie w kolebce światowej kinematografii - Hollywood.
Nieco zapomnieni, a może wręcz nieznani, zdobywcy Oscarów za wspaniałą muzykę filmową - dziś odkrywani na nowo, inspirujący, olśniewający inwencją melodyczną i rozmachem tworzenia. Hollywoodzcy geniusze znad Wisły!
Prowadzenie: dr hab. Katarzyna Stroińska-Sierant
Organizator: Zakład Jazzu i Muzyki Estradowej

Godz. 13.00-13.45, Aula Nova, wiek: 12+
Wykład w formie warsztatów Po co chórowi dyrygent?
Wszyscy zastanawiamy się, jaką funkcję pełni osoba stojąca przed chórem i machająca rękami oraz czy jest ona rzeczywiście temu zespołowi niezbędna. Wykład w formie warsztatów Po co chórowi dyrygent, będzie de facto próbą chóru dla przybyłych gości. W jej trakcie objaśnione zostanie również znaczenie używanych przez dyrygenta ruchów.
Prowadzenie: mgr Paweł Łuczak
Organizator: Katedra Chóralistyki

Godz. 13.00-13.45, Sala 010, wiek: 12-19
Warsztaty Struktury muzyczne w interpretacjach ruchowych
Warsztaty poświęcone będą dziełu muzycznemu, jego budowie formalnej, a także występującym w nim strukturom muzycznym, których różnorodność może przyczynić się do głębszych poszukiwań w zakresie odnalezienia rozmaitych rozwiązań ruchowych inspirowanych muzyką, ale także naszą wyobraźnią.
Prowadzenie: dr Agnieszka Chenczke-Orłowska
Organizator: Katedra Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej

Godz. 15.00-15.45, Aula Nova, wiek: 6+
Koncert Katedry Perkusji
Rytm, to drugi ważny element, obok melodii, który porządkuje materię dźwiękową. Bez rytmu nie byłoby muzyki. Koncert ma na celu prezentację instrumentarium perkusyjnego. Show perkusyjne dedykujemy dzieciom niedosłyszącym. Koncert w wykonaniu studentów i pedagogów Katedry Perkusji.
Organizator: Katedra Perkusji

Godz. 17.00-18.00, Foyer Auli Nova, wiek: 12+
Koncert muzyki barokowej
W poznańskiej Uczelni muzykę słychać wszędzie – w salach ćwiczeniowych, na korytarzach, na dziedzińcu Akademii. Czasami warto wyjść poza sztywne ramy i przedstawić świat dźwięków w nowej, innej przestrzeni akustycznej, bo muzyka nie zawsze potrzebuje sali koncertowej. Polecamy koncert w foyer Auli Nova w wykonaniu studentów i pedagogów Zakładu Instrumentów Historycznych – kameralnie zaaranżowana przestrzeń holu Auli, tylko 60 miejsc dla melomanów, zmniejszony dystans między wykonawcami a publicznością, piękno i doskonałość muzyki baroku.
Organizator: Zakład Instrumentów Historycznych

Godz. 19.00-20.15, Aula im. Stefana Stuligrosza, wiek: 12+
Koncert Edward Statkiewicz in memoriam z cyklu Pamięci naszych mistrzów w ramach jubileuszu 95-lecia Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Jubileusz 95-lecia Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, przypadający na rok 2015, to cykl koncertów, konferencji oraz wykładów, które istnieją w świadomości społeczności akademickiej Poznania i Polski, jak i w przestrzeni medialnej pod tytułem Pamięci naszych mistrzów. Zdefiniowanie jubileuszu takim tytułem wynika z potrzeby zaakcentowania najważniejszych artystów, których działalność artystyczna i pedagogiczna ukształtowała wizję edukacji Akademii, a wartości, jakie mistrzowie wnieśli w procesie tworzenia historii naszej Uczelni, stanowią podstawę jej funkcjonowania aż po dzień dzisiejszy. Niezmiernie ważnym elementem jubileuszu jest pokazanie młodemu pokoleniu idei kontynuacji najlepszych artystycznych tradycji – nasi profesorowie są wychowankami mistrzów, których wspominać będziemy w trakcie jubileuszu, tak więc wiedza i doświadczenia przekazywane dziś młodym adeptom studiującym w poznańskiej Akademii Muzycznej, zaczerpnięte są od najlepszych. Przybliżenie młodemu pokoleniu postaci nierozerwalnie związanych z historią naszej Uczelni, wybitnych artystów, których talent i pedagogiczna pasja stworzyły fundamenty szkolnictwa muzycznego nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Polsce, jest niewątpliwie głównym przesłaniem jubileuszu.
Koncert w ramach cyklu Arcydzieła kameralistyki w wykonaniu studentów oraz pedagogów Międzywydziałowej Katedry Kameralistyki, poświęcony pamięci Edwarda Statkiewicza.

Edward Statkiewicz - urodził się 15 stycznia 1921 w Kamieńcu Podolskim, zmarł 10 marca 1970 we Wrocławiu. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach początkowo u swego ojca, później w Lwowskim Konserwatorium u M. Bauera i J. Cetnera. W roku 1939 uzyskał dyplom z odznaczeniem, ale działalność koncertową rozpoczął 6 lat później, po zakończeniu działań wojennych. Koncertował w kraju i za granicą m.in. w ZSRR, Indiach, Egipcie, Chinach, Bułgarii, Rumunii, Czechosłowacji, Niemczech. Był laureatem wielu międzynarodowych konkursów: w Genewie w 1948, w Berlinie w 1951 (III nagroda), Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 1952 (IV nagroda), Konkursu im. Marguerity Long i Jacquesa Thibaud w Paryżu w 1953 (VII nagroda). Jego ogromny repertuar obejmował większość dzieł światowej literatury skrzypcowej, był również Statkiewicz autorem szeregu polskich prawykonań koncertów skrzypcowych. Równolegle do działalności koncertowej pracował jako pedagog – prowadził klasy skrzypiec w wyższych szkołach muzycznych w: Poznaniu (tamże był również prezesem Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego) i we Wrocławiu.
Organizator: Międzywydziałowa Katedra Kameralistyki

Godz. 19.00-20.30, Sala Kameralna, wiek: 12+
Koncert Pierwsze kroki na estradzie
Koncert studentów I roku studiów licencjackich Wydziału Wokalno-Aktorskiego z cyklu Wtorki Wokalne
Opieka merytoryczna: prof. Grażyna Flicińska-Panfil

Godz. 20.00-21.15, Aula Nova, wiek: 15+
Koncert jazzowy
Od 2009 roku w poznańskiej Akademii Muzycznej funkcjonuje Zakład Jazzu i Muzyki Estradowej – powołanie do życia tej jednostki wynikało z potrzeby rozszerzenia oferty edukacyjnej w zakresie szeroko rozumianej muzyki jazzowej, wykorzystanie potencjału dydaktycznego doskonałej kadry pedagogicznej tej specjalności oraz wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodym muzykom, chcącym rozwijać swoje talenty w naszej Uczelni. Koncert w wykonaniu studentów Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej.
Organizator: Zakład Jazzu i Muzyki Estradowej

Godz. 10.00-15.00, Sala 53, wiek: b.o.
Zwiedzanie pracowni lutniczej
Pedagodzy i studenci Katedry Lutnictwa Artystycznego zaprezentują niezwykłą i pełną sekretów sztukę budowania instrumentów muzycznych
Opieka merytoryczna:
prof. Honorata Stalmierska


Szczegółowy program - na stroniehttp://festiwal.amu.edu.pl/program

Koordynator Festiwalu, rezerwacja miejsc:
Anna Czajkowska-Zimnicka – manager ds. marketingu i kształtowania wizerunku
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 61 856 89 12