Polmic - FB

aktualności

XXIII Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach

XXIII Świętokrzyskie Dni Muzyki 2015XXIII Świętokrzyskie Dni Muzyki odbędą się w Kielcach między 10 a 24 kwietnia 2015 roku.

Doroczny wiosenny festiwal, organizowany przez Filharmonię Świętokrzyską, koncentrować się będzie jak co roku na prezentacji muzyki polskiej, w tym utworów zapomnianych lub odkrywanych na nowo. Tradycyjnie większość kompozycji zabrzmi w Kielcach po raz pierwszy, ale organizatorzy zaplanowali także premiery światowe dwóch utworów skomponowanych na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej: kwartetu fletowego Figury na piasku Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz Ideogramów na orkiestrę Rafała Zapały, który w bieżącym sezonie jest kompozytorem-rezydentem kieleckiej Filharmonii. W związku z tym będzie on także gospodarzem wieczoru elektroniki, podczas którego własną twórczość wyrosłą z najnowszych zdobyczy technicznych zaprezentuje w kontekście ważnych dla siebie utworów polskich i zagranicznych.

Podczas koncertów symfonicznych wysłuchamy kilku kompozycji twórców naszych czasów: nastrojowych Rozmyślań przy fontannie na wibrafon i marimbę Macieja Małeckiego, uroczej Serenady Zygmunta Krauzego, filozoficznej Choroby na śmierć Tomasza Sikorskiego, jednego z najważniejszych dzieł Witolda LutosławskiegoIII Symfonii, a także pobrzmiewającego echami Wschodu gitarowego Go Dai concerto Marka Pasiecznego oraz nowego utworu Krzesimira Dębskiego, skomponowanego specjalnie na adresowany do maturzystów program Instytutu Muzyki i Tańca Filharmonia! Ostrożnie wciąga. Przypomniane zostanie również opus magnum Henryka Mikołaja Góreckiego – jego słynna Symfonia pieśni żałosnych. W koncertach kameralnych natomiast usłyszymy Kwartet fletowy Krzysztofa Pendereckiego i cieszącą się uznaniem Epiforę na fortepian i taśmę Pawła Mykietyna.

Wśród kompozytorów wieków minionych, których dzieła także zaprezentowane zostaną podczas Festiwalu po raz pierwszy, znajdą się utwory Franciszka Lessela, Zygmunta Noskowskiego czy Władysława Żeleńskiego. Artyści odkryją także na nowo dorobek Józefa Krogulskiego, Antoniego Stolpego, Antoniego Rutkowskiego i Witolda Maliszewskiego. Na szczególne podkreślenie zasługuje tu próba przywrócenia życiu koncertowemu Wielkiej symfonii bitwę wyobrażającej, czyli ilustracji zwycięstwa armii napoleońskiej nad wojskami carskimi w roku 1812 – Bitwy pod Możajskiem Karola Kurpińskiego, która zakończy festiwal.

Koncertom towarzyszyć będzie doroczna wystawa prac uczniów kieleckiego Plastyka pt. Inspiracje oraz prezentacja dwu wyjątkowych filmów dokumentalnych: coraz głośniejszego i zdobywającego laury Granatowego zeszytu, w którym o Witoldzie Lutosławskim, posiłkując się jego osobistymi notatkami, opowiada znany pianista jazzowy Leszek Możdżer, oraz Maestro Rodziński, przypominającego dokonania jednego z naszych największych dyrygentów XX stulecia, który m.in. z wielkim powodzeniem kierował Filharmonikami Nowojorskimi.

Pomysłodawcą festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki był dyrektor kieleckiej Filharmonii, Karol Anbild - pierwsze edycje, w których prezentowano muzykę polską, odbyły się w latach sześćdziesiątych. Po trzydziestoletniej przerwie festiwal reaktywował dyrektor Filharmonii, Szymon Kawalla, który nadał mu charakter monograficzny (m.in. Fryderyk Chopin, Johannes Brahms). Od 2002 roku Świętokrzyskimi Dniami Muzyki kieruje Jacek Rogala, który założenia programowe Festiwalu podporządkował prezentowaniu muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem utworów niewykonywanych wcześniej w Kielcach.

ZOBACZ: program Festiwalu