Polmic - FB

news

Koncert z cyklu "Polska Muzyka Odnaleziona"

Jadwiga Rappe Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu „Historia Muzyki Polskiej”, jest organizatorem cyklu koncertów „Polska Muzyka Odnaleziona”. Trzeci z nich odbędzie się 17 maja 2015 roku o godzinie 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie. Koncert uświetni uroczystość ogłoszenia wyników pierwszej edycji Konkursu na najlepszą pracę pisemną z historii muzyki polskiej, który został ogłoszony w ubiegłym roku.

Na konkurs napłynęło wiele zróżnicowanych tematycznie prac, pochodzących zarówno od młodych, jak i utytułowanych naukowców i publicystów muzycznych. Jury pod przewodnictwem Stefana Sutkowskiego przyznało Nagrodę Główną oraz Wyróżnienia, a autorzy nagrodzonych prac zostali zaproszeni na ceremonię.

Kontynuując ideę cyklu „Polskiej Muzyki Odnalezionej”, 17 maja zaprezentowane zostaną niewykonywane od ponad wieku pieśni Jana Karłowicza - historyka, etnografa, językoznawcy, muzyka i kompozytora, a także ojca jednego z najsłynniejszych polskich twórców muzycznych przełomu XIX i XX wieku – Mieczysława Karłowicza. Repertuar pisany był przez Jana głównie na potrzeby domowego muzykowania, co sprawiło, że nie był nigdy znany szerokiej publiczności. Nigdy też nie został wydany, a jego opracowanie zawdzięczamy jedynie pasji młodej muzykolożki Agaty Mierzejewskiej i jej uporowi w poszukiwaniu informacji w ukraińskich i polskich archiwach. Koncert będzie więc nie tylko przypomnieniem tych ciekawych utworów, ale również ich przeniesieniem z mieszczańskiego salonu końca XIX wieku, na współczesną estradę koncertową. Usłyszymy następujące pieśni Jana Karłowicza: Na polach deszcz i mgły, Do Niemna, Łzy serca, Cicha noc w górach, Do Niemna, Dumka, Fujarka, Kiedyż, Z Heinego`Kochałem niegdyś.

Dopełnieniem koncertu będą pieśni pisanie wspólnie przez obu Karłowiczów - O, nie wierz temu, Z nową wiosną - oraz wybrane pieśni autorstwa Mieczysława: Zasmuconej, Skąd pierwsze gwiazdy, Na śniegu, Pod jaworem, Smutną jest dusza moja, Z erotyków. Porównanie stylów obu twórców, należących do tej samej rodziny, lecz dysponujących indywidualnymi predyspozycjami, talentem i należących do różnych epok, może być ciekawym doświadczeniem nie tylko dla muzykologów, lecz dla wszystkich miłośników późnoromantycznej pieśni solowej z fortepianem.

Wykonawcami koncertu będą: wybitna śpiewaczka Jadwiga Rappé (na zdjęciu) oraz uczestnicy Akademii Operowej, działającej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej . Koncert zostanie zarejestrowany, a materiał posłuży jako dźwiękowa ilustracja kolejnych tomów multimedialnej wersji cyklu ebooków „Historia Muzyki Polskiej”.

Wstęp na koncert wolny, jest on realizowany w ramach programu „Kultura Dostępna”.

Więcej: o Janie Karłowiczu...