Polmic - FB

aktualności

Bydgoszcz | XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowa Muzyka"

Data wydarzenia: 11-05-24

NowaMuzyka 24XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowa Muzyka", organizowany przez Oddział Kujawsko-Pomorski Związku Kompozytorów Polskich, rozpocznie się 11 maja 2024 i potrwa do końca miesiąca. Program jest niezwykle bogaty i obejmuje: 8 koncertów, 57 kompozycji, 13 światowych prawykonań, występy ponad 50 muzyków z Polski i zagranicy. Koncerty odbędą się w trzech miejscach: Auli Copernicanum UKW, Sali Koncertowej AMFN na ul. Gdańskiej 20 oraz w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Festiwal prezentuje najnowszą sztukę muzyczną w jej oryginalnej, a jednocześnie niekomercyjnej odsłonie. Najciekawsze, najbardziej zaskakujące pomysły kompozytorskie współczesnych twórców będzie można usłyszeć w wykonaniu znanych artystów. W tegorocznym programie znajdą się propozycje zarówno dla słuchaczy poszukujących niepokornych, awangardowych dźwięków, jak i miłośników bardziej tradycyjnych i romantycznych brzmień.

Taki będzie koncert inauguracyjny 11 maja w auli Copernicanum, w której wystąpią pianistka Dominika Glapiak-Pilasiewicz i wiolonczelista Błażej Goliński; po raz pierwszy tego wieczoru zabrzmi Rondo alla Cassubia Adama Diesnera na wiolonczelę.

Już następnego dnia usłyszymy Kwintet dęty Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, który prawykona m.in. Kwintet dęty nr II nestora bydgoskiego środowiska kompozytorskiego, Bohdana Riemera.

Podczas koncertu 13 maja pt. "Duchowa podróż na Bałkany" usłyszymy niezwykłą, mistyczną muzykę młodego kompozytora Igora Andrića, a także tajemniczą Sarabandę jego niedawno zmarłej mistrzyni, najsłynniejszej współczesnej serbskiej kompozytorki Isidory Żebeljan, w wykonaniu m.in. izraelskiego wiolonczelisty Izaka Nuri.

Magnesem przyciągającym amatorów wiolinistyki będzie bez wątpienia występ światowej sławy wirtuoza skrzypiec Artura Banaszkiewicza, który po występach w nowojorskiej Carnegie Hall i berlińskiej Filharmonii zaprezentuje w Bydgoszczy premierę swojej karkołomnej Diamond Sonata (18 maja).

Niezwykłe zestawienia instrumentalne i brzmienia, które nie śniły się klasykom, będzie można usłyszeć na koncercie 19 maja: zabrzmią utwory na saksofon sopranowy, fortepian i akordeon.

O tym, jak romantyczną tradycję pieśni interpretują współcześni kompozytorzy, przekonamy się na koncercie 20 maja. Będzie to prawdziwa uczta dla wszystkich kochających muzykę wokalną, a w programie m.in. pieśni do słów Leopolda Staffa, Anny Achmatowej oraz cykl pieśni do słów brytyjskiej poetki i śpiewaczki Isobel Lane, opowiadającej o najbardziej trudnych doświadczeniach kobiety-artystki.

Finał festiwalu to aż dwa koncerty. Na pierwszym znani jazzmani polscy (m.in. saksofonista Szymon Łukowski i wibrafonista Dominik Bukowski) staną w szranki z ekspertami od współczesnej kameralistyki, czyli ze słynnym NeoQuartetem. Oprócz dzieł twórców uznanych, usłyszymy także utwory debiutantów - studentów Wydziału Kompozycji AMFN w Bydgoszczy, którzy zaprezentują nową muzykę w towarzystwie multimediów (31 maja).

Piotr Komorowski

Strona Festiwalu: http://www.nowamuzyka.bydgoszcz.pl/