Polmic - FB

aktualności

Kwitnące Ogrody - po raz 15. na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie

Kwitnące Ogrody w WarszawieW lipcu 2015, w samym sercu Warszawy - na Dziedzińcu Zamku Królewskiego-Muzeum, będzie odbywać się jubileuszowa, 15. edycja znanego i lubianego przez warszawiaków festiwalu letniego. Gościem honorowym tegorocznych „Ogrodów Muzycznych” będzie Wielkie Księstwo Luksemburga, które 1 lipca 2015 roku obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej.

„Kwitnące Ogrody” w Warszawie, to coroczne muzyczne święto. Prezentowane będą słynne opery i prezentacje baletowe, filmy muzyczne, koncerty. Poruszonych zostanie wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów. Poznamy fenomen Księstwa Luksemburga, jednego z najmniejszych państw na świecie - współpomysłodawca powstania Unii Europejskiej, dziś wielkie centrum finansowe i jeden z najbogatszych krajów UE.

KONCERTY. Koncerty w „Ogrodach Muzycznych” to wydarzenia niebanalne i nietuzinkowe. Koncerty są najwspanialszą formą obcowania z muzyką. W tym roku Dyrektor muzyczny festiwalu, Zygmunt Krauze, zaskakuje widownię festiwalu po raz kolejny. Podczas inauguracji festiwalu zespół z warszawskiej uczelni wyższej, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wykona m.in. Ebony Concerto autorstwa Igora Strawińskiego. Tego wieczora nie zabraknie również polskiego jazzu współczesnego, którego przedstawicielem jest znakomity polski saksofonista, Zbigniew Namysłowski, który wraz z Big Bandem wykona swoje kompozycje.

Wydarzeniem specjalnym będzie koncert 9 lipca – związany z objęciem Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Wielkie Księstwo Luksemburga. Wystąpią połączone siły luksembursko-polskie: wspaniała formacja Lucilin, założona w Luksemburgu w 1999 roku w celu promocji dzieł muzycznych wieku XX i XXI. W podstawowym składzie jest to kwartet smyczkowy z perkusją i fortepianem, ale na „Ogrodach Muzycznych” Lucilin powiększy się o świetną polską formację Hashtag Ensemble z Wojciechem Błażejczykiem na czele.

Inne koncerty festiwalowe to m. in. występ Motion Trio, trzech polskich akordeonistów, którzy wykonają program artystyczny złożony z własnych kompozycji, uświetnionych efektami wizualnymi. Orkiestra Sinfonia Viva wykona program specjalny – utwory Karola Szymanowskiego, Ryszarda Straussa i Benjamina Brittena, gdzie partię wokalną wykona Anna Mikołajczyk. W programie festiwalu znajdą się również wokalne recitale artystów polskich i zagranicznych. Iwona Sobotka – zdobywczyni Grand Prix oraz I nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Królowej Elżbiety w Brukseli zaprezentuje z towarzyszeniem fortepianu pieśni m.in. R. Straussa, C. Debussyego i Mieczysława Karłowicza. Raquel Camarinha, zapamiętana ciepło przez publiczność 12. edycji festiwalu, wystąpi w podobnym recitalu m.in. z utworem La Bonne Chanson G. Faure. W wykonaniu Cristiny Zavalloni usłyszymy pieśni A. Schoenberga, a także co nieco o dobrej kuchni, czyli La bonne cuisine autorstwa L. Bernsteina. W recitalu wokalnym z zespołem wystąpi Tora Augestad, którą publiczność festiwalu pamięta z pięknych wykonań piosenek Agnieszki Osieckiej.

OPERA NA EKRANIE. Uczestnictwo artystów i twórców polskich w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, stał się dla Barbary Pietkiewicz-Kraśko, dyrektora programowego festiwalu, mocnym impulsem do prezentacji takich oper, jak Don Giovanni, Eugeniusz Oniegin, Łucja z Lammermooru, Jolanta i Zamek Sinobrodego - wystąpili w nich: Mariusz Kwiecień i Piotr Beczała.Organizatorzy planują rozmowę z Mariuszem Trelińskim, reżyserem dwóch z ww. inscenizacji, jako gościem jednego z festiwalowych wieczorów.

FILM NA EKRANIE. Sfera filmowa 15. „Ogrodów Muzycznych” będzie obfitowała w taniec. Taniec na ekranie to program, w którym ujrzymy największe sławy z historii tańca i historii baletu XX wieku, m.in. Freda Astera, Rudolfa Nurijewa, BirgitCullberg,Margot Fonteyn, Johna Neumeiera. „Ogrody Muzyczne” wspomną w dokumencie Historia Tańca niedawno zmarłą Maję Plisiecką - primabalerinę, która pragnęła tańczyć poza podziałami kulturowymi. Zobaczymy również film Antyportret (pierwsza nagroda na Festiwalu Złota Praga) o znakomitym choreografie Nacho Duato, i dowiemy się, dlaczego został wyrzucony z Compañía Teatrode la Danza w Madrycie oraz w jaki sposób, podejmując wysiłek Herkulesa, pragnie dostać się na światowe sceny taneczne i trafia do Rosji… Kolejne filmy, to obsypany nagrodami filmowymi Billy Elliot (reż. Stephen Daldry) i Koncert (polska premiera filmu) - zabawny film muzyczny, jednak o dramatycznym podłożu historycznym.

DZIECIĘCE OGRODY MUZYCZNE. Ze względu na zbliżający się XVII Konkurs Chopinowski, artyści przybliżą dzieciom postać i twórczość Fryderyka Chopina. Będzie również mowa o powiązaniach Chopina z… hip-hopem. Spotkania tradycyjnie: w lipcowe czwartki o godz. 10:00 i 11:30. Wstęp wolny.

SYMPOZJUM NAUKOWE OGRODY MUZYCZNE - ROLA MUZYKI I KULTURY WYSOKIEJ WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE. Ze względu na Jubileusz 15-lecia festiwalu, jego twórcy planują wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, na którym zaproszonym gościom zostanie przedstawiony obraz festiwalu „Ogrody Muzyczne” na podstawie ankiety, którą przeprowadził podczas 14. edycji Mateusz Migut – psycholog i socjolog muzyki. Spotkanie będzie okazją do zastanowienia się, kogo szczególnie przyciągała dotychczasowa formuła Festiwalu? W jaki jeszcze sposób można przyciągać nowych melomanów? Kim są uczestnicy Festiwalu „Ogrody Muzyczne” i czego przede wszystkim oczekują po tym wydarzeniu? Wśród zaproszonych na seminarium gości będą przedstawiciele władz miasta, dziennikarze muzyczni, naukowcy i studenci oraz przedstawiciele świata kultury i muzyki.

Dyrektor generalny Festiwalu, Ryszard Kubiak - inicjator, pomysłodawca i główny realizator festiwalu, od czternastu już lat, niezłomnie propaguje idee salonu muzycznego dla warszawiaków i nie tylkodla nich. „Ogrody Muzyczne” rokrocznie przyciągają kilkadziesiąt tysięcy osób i są wytchnieniem dla mieszkańców, po całym sezonie ciężkiej pracy. Festiwal został określony przez prasę „Letnim Salonem Muzycznym”.

Program festiwalu - na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl