Polmic - FB

patronaty

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej po raz piąty w powiecie sanockim!

Data wydarzenia: 24-05-24

FestiwalSanok 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

V odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej z udziałem wybitnych artystów z Polski i spoza kraju odbędzie się w powiecie sanockim w dniach 24-27 maja 2024. W ramach Festiwalu, dzięki IV Ogólnopolskiemu Konkursowi Młodych Organistów, odkryjemy również nowe talenty. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Tegoroczną edycję Festiwalu zainauguruje w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku koncert światowej sławy polskiej artystki Anny Marii Jopek, której towarzyszyć będą: Piotr Wojtasik (trąbka), Igor Pietraszewski (shakuhachi) oraz Piotr Rojek (organy). W sanockim kościele Franciszkanów 25 maja usłyszymy organistkę Elżbietę Karolak wraz z sopranistką Katarzyną Hołysz.

26 maja przeniesiemy się do przepięknej bazyliki w niedalekim Brzozowie, gdzie wystąpi chór i orkiestra instrumentów historycznych Baroque Collegium 1685 pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej z solistą Michałem Sławeckim (kontratenor). W Kościele pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie 27 maja skrzypek Karol Lipiński-Brańka i organista Tomasz Głuchowski wykonają dzieła Mieczysława Surzyńskiego, Kazimierza Wiłkomirskiego i Mariana Sawy, oraz Respigiego i Bacha, w opracowaniu na skrzypce i organy.  Organizatorzy zaplanowali także koncerty w Starej Wsi – w Bazylice będzie miał miejsce recital znakomitego niemieckiego organisty Gerharda Weinbergera (28 V), oraz w Nowotańcu k. Bukowska – finał Festiwalu z udziałem Młodzieżowego Zespołu Wokalnego SOUL pod dyr. Moniki Brewczak (29 V).

Przesłuchania Konkursowe odbędą się w dwóch etapach, w danich 24-25 maja. Pracom Jury przewodniczył będzie prof. dr hab. Piotr Rojek. Jury przyzna nagrody finansowe (pula nagród wynosi 12000 zł), rzeczowe oraz dyplomy-wyróżnienia dla nauczycieli.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Strona Festiwalu: https://www.facebook.com/FestiwalOrganowySanok