Polmic - FB

patronaty

Katowice | Otwórz uszy: koncert Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR

Data wydarzenia: 19-05-24

NOSPR 19 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

"Korvat auki", czyli "Otwórz uszy" to nazwa stowarzyszenia artystycznego dbającego o upowszechnienie muzyki współczesnej w Finlandii oraz koncertu Orkiestry Muzyki Nowej, która specjalizuje się w wykonawstwie i propagowaniu muzyki współczesnej. Zaprezentuje w siedzibie NOSPR dzieła twórców z Polski, Ukrainy, Finlandii i Francji 19 maja 2024 o godz. 18.00. W roli solistki wystąpi klawesynistka Gośka Isphording.

Wykona kompozycję "A l’île de Gorée" Iannisa Xenakisa, która należy dziś do żelaznego repertuaru muzyki klawesynowej; napisana została dla bodaj najsłynniejszej klawesynistki XX wieku – Elżbiety Chojnackiej.

Uczniem założyciela Orkiestry Muzyki Nowej - Aleksandra Lasonia - jest ukraiński kompozytor Bogdana Kryvopust. Jego "Kołomyjki" powstały w 2023 roku ramach programu "Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Utwór, inspirowany folklorem zachodniej Ukrainy i ziem Podhala, pokazuje wspólne korzenie muzyki obu regionów. Podobne związki możemy również odnaleźć w twórczości Karola Szymanowskiego, urodzonego w ukraińskiej Tymoszówce, ale podczas najbliższego koncertu usłyszymy jego "Dwa mazurki" (nr 2 i nr 3) Pochodzące z cyklu "20 Mazurków" op. 50, które zostały opracowane przez Szymona Bywalca specjalnie na jubileuszowy koncert Orkiestry Muzyki Nowej z okazji 15-lecia działalności w ramach XVI Wieczorów z muzyką K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego (2013). Jak twierdzi Szymon Bywalec, "opracowania ludowe tematy, ale też niezwykła barwność i giętkość faktury fortepianowej, aż prosiły się o przełożenie na orkiestrę kameralną".

W programie tego wieczoru także "Solar" Kaiji Saariaho - jednej z założycielek stowarzyszenia artystycznego "Korvat auki".

Szczegóły: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/orkiestra-muzyki-nowej-kolomyjki