Polmic - FB

patronaty

Katowice | Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Data wydarzenia: 28-05-24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GalaWnuk 28 5 2428 maja 2024 w Filharmonii Śląskiej będzie miała miejsce gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej z udziałem solenizantki – wybitnej kompozytorki, pedagog, dyrygent i polityk, dyrektor instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki. O 16.30 w Sali Kameralnej zaplanowano pokaz filmu "Pod presją dźwięku i słowa”, a następnie (17.30) spotkanie z Joanną Wnuk-Nazarową i premierę płyty z utworami solenizantki. O 19.00 w Sali Koncertowej im. Karola Stryji odbędzie się koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej, którego program został przygotowany przez kompozytorkę.

Film "Pod presją dźwięku i słowa” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery, który opisuje sylwetkę Joanny Wnuk-Nazarowej, powstał przy współpracy Telewizji Polskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Natomiast najnowsza płyta z utworami solenizantki wyprodukowana została przez Filharmonię Śląską we współpracy z PWM.

Podczas koncertu zabrzmią jej dzieła w interpretacji Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Yaroslava Shemeta, a w roli solistów wystąpią klawesynistka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz i oboista Mariusz Pędziałek.

Jako pierwszy zabrzmi Koncert skowronkowy na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną, napisany na zamówienie Filharmonii Śląskiej i poświęcony pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego, w 90. rocznicę urodzin. Joanna Wnuk-Nazarowa nawiązała w tym dziele do jego twórczości, a przede wszystkim do Koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40, który również usłyszymy tego wieczoru w wykonaniu Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz. Notabene właśnie ona prawykonała Koncert skowronkowy.

Drugim dziełem kompozytorki w programie koncertu będzie Lamento na obój i orkiestrę smyczkową - kameralna wersja nigdy nie wykonanego utworu Requiem II.

Zwieńczy koncert Sinfonietta nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego, pedagoga Joanny Wnuk-Nazarowej podczas jej studiów w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Współorganizatorem Gali jest PWM. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/joanna-wnuk-nazarowa-gala-urodzinowa-gajecka-antosiewicz-shemet/?=2