Polmic - FB

aktualności

Paweł Łukaszewski. The Adoration

FN09 ACD331"Paweł Łukaszewski. The Adoration" to wydawnictwo płytowe Filharmonii Narodowej zrealizowane przez Chór Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Bartosza Michałowskiego. Album FN 09 / ACD 331, którego premiera odbyła się 17 maja 2024, jest w całości poświęcony muzyce Pawła Łukaszewskiego – jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich – i obejmuje wybrane dzieła muzyki sakralnej na chór a cappella, powstałe w latach 2006–2018.

Twórczość Pawła Łukaszewskiego kojarzy się przede wszystkim z muzyką chóralną, a jego dzieła sakralne są rozpoznawalne i cenione na całym świecie. Do niniejszego albumu wybrano reprezentatywną próbkę jego stylu kompozytorskiego, wymykającego się jednoznacznym klasyfikacjom.

Zarejestrowane utwory stanowią niezwykle szeroką paletę brzmień i nastrojów, wydobytą z najbardziej naturalnego ze wszystkich instrumentów – ludzkiego głosu. Sam kompozytor podkreśla jego wyjątkowe walory, nie tylko brzmieniowe: "To najbliższy nam instrument, który każdy z nas ma. [...] Dźwięk wydobywa się z nas, dzięki temu może być najłatwiej zrozumiany przez innego człowieka”.

Na album składają się nagrane po raz pierwszy w historii kompozycje – Terra nova et caelum novum (2006) oraz Veni Sancte Spiritus (2015), a także dwa utwory cykliczne: Missa Sancti Papae Ioannis Pauli Secundi Magni (2020) oraz Corpus Christi Responsoria (2018). Wszystkie razem tworzą filar twórczości sakralnej Łukaszewskiego, w której szczególnie ujmujący jest osobisty, kontemplacyjny i mistyczny wymiar muzyki.

Tekst wydawcy

https://filharmonia.pl/aktualnosci/pawel-lukaszewski-the-adoration