Skip to main content

Warszawa | Sinfonia Iuventus: zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ostatni w tym sezonie koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus będzie miał miejsce 22 czerwca 2024 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Muzycy pod batutą Norberta Twórczyńskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie, zagrają z Krzysztofem Grzybowskim, należącym do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów swojej generacji.

W programie znajdzie się barwna Serenada d-moll op. 44 Antonína Dvořáka na dość nietypową obsadę, w której obok dwóch obojów, klarnetów i fagotów znalazły się trzy rogi i kontrafagot ad libitum, a także smyczkowe fondamento wiolonczeli i kontrabasu. Dzieło łączy patos z humorem, przywołując też ducha ludowych czeskich tańców.

Podczas wieczoru zabrzmi również jednoczęściowy, pełen kontrastów Koncert klarnetowy op. 57 duńskiego kompozytora Carla Nielsena, utwór szczególnie bogaty harmonicznie, zbliżający się do granic tonalności, które jednak nie zostają tu przekroczone.

Ponadto usłyszymy Symfonię e-moll op. 7 "Odrodzenie” polskiego neoromantyka Mieczysława Karłowicza, w której wykrystalizował się jego w pełni indywidualny styl, rozwinięty wspaniale w późniejszych poematach symfonicznych. Objaśnienie jej idei stanowi autorski, literacki, "młodopolski” program – mówi o udręce duszy, która zagubiła sens istnienia, i ostatecznym przebudzeniu oraz tryumfie nad przeciwnościami.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/dvorak-nielsen-karlowicz-zakonczenie-sezonu-artystycznego-2023-2024/ 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media© All rights reserved. POLMIC
Do góry