Polmic - FB

muzyka dla dzieci

Opowiedz mi bajkę czyli warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkęKolejne warsztaty cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 10 października 2015 roku.

Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Październikowe zajęcia odbędą się pod kierunkiem cenionej wokalistki Izy Kowalewskiej i unikatowego Trillingen Duo, który tworzy Iwona Jędruch i Małgorzata Kołcz.

Uczestnicy warsztatów prócz ćwiczeń wokalnych, wezmą udział w teatralizowaniu zdarzeń muzycznych i wykonaniu niektórych utworów wspólnie z Izą Kowalewską. Pojawią się instrumenty, które są często spotykane podczas tradycyjnych koncertów, czyli skrzypce i kontrabas. Będzie również można posłuchać niezwykłych brzmień mis dźwiękowych, muszli morskich, dzwonków i in. Dzięki temu dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Artyści zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.
godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat
Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, konieczna wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt współfinansowany ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Prowadzący warsztaty:

Iza Kowalewska – wokal, perkusjonalia
Wokalistka jazzowa, współtwórczyni zespołu „Muzykoterapia”. Absolwentka warszawskiego Państwowego Studium Jazzu w klasie śpiewu Izy Zając oraz Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Muzykoterapii. Nakładem Universal Music Polska wydała dwie autorskie płyty: „Diabeł mi Cię dał” (2013) i „Nocna zmiana” (2015).
Iza Kowalewska współpracowała z wieloma polskimi artystami, m.in. Tomaszem Stańką, Katarzyną Nosowską, Leszkiem Możdżerem i zespołem Hey.
Występowałanafestiwalach Gdynia Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, OFF Festival, Heineken Open Air Festival, MęskieGranie.
Poza działalnością koncertową zajmuje się prowadzeniem warsztatów z muzykoterapii, wplatając w nie elementy harmonizowania grupy, świadomego oddechu, relaksacyjne i motywacyjne. Jest także wolontariuszką w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, pracując z małymi dziećmi na oddziale rehabilitacji neurologicznej.


TRILLINGEN DUO
www.facebook.com/trillingenduo

Iwona Jędruch - gongi, misy dźwiękowe, perkusjonalia, skrzypce, głos
Multiinstrumentalistka i dziennikarka. Ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku. Gra muzykę improwizowaną na instrumentach rzadko spotykanych. Stosuje własne techniki wydobywania dźwięku. Występuje na koncertach solo i w duetach, m.in. ze Zdzisławem Piernikiem (tuba), Tadeuszem Sudnikiem (live electronics) i Małgorzatą Kołcz (kontrabas).
Gra na wernisażach malarskich, bierze udział w projektach muzyczno–plastycznych, m.in. z Anną Carpenter, Edytą Dzierż i Małgorzatą Kapłan.
Prowadzi autorskie warsztaty improwizacyjne, rozwojowe i relaksacyjne dla młodzieży i dorosłych SZTUKA DŹWIĘKU SZTUKĄ ŻYCIA, wykorzystując harmonizującą funkcję wibracji dźwięku. Pisze także felietony.

Małgorzata Kołcz - kontrabasistka, animatorka warsztatów
Ukończyła AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Jako muzyk orkiestrowy występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami (MTM im. J. Kiepury, WarsawCamerata, Polską Orkiestrą Radiową).
Jako kameralistka wykonuje również muzykę eksperymentalną i improwizowaną.
Małgorzata Kołcz z powodzeniem łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą (Warszawski Letni Festiwal Nowego Miasta, „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, „Audio Stage”, „Muzyka współczesna nie gryzie“, „Opowiedz mi bajkę” „Via hominis, via caelestis”).
www.artdecogroup.eu

__________

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Kurator projektu: Małgorzata Kołcz
Koordynator projektu: Jarosław Siwiński