Polmic - FB

Articles

Muzyka i magia na afiszu Opery Krakowskiej

23 października 2015 roku w Operze Krakowskiej odbyła się premiera spektaklu rodzinnego Muzyka i magia z muzyką Andrzeja Zaryckiego, według scenariusza i w reżysalterii Wojciecha Graniczewskiego. Bajkową scenografię i kostiumy zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, za ruch sceniczny odpowiedzialna była Kinga Kużdżał, a za wizualizacje – Aldo Vargas Tetmajer i Rafał Śmierzchalski.

Muzyka i magia to spektakl interaktywny, włączający młodego widza w akcję przedstawienia. Dzieci mogły wcielić się w rolę krasnoludków i zaśpiewać na scenie wraz z Profesorem Badaczem i Królewną Śnieżką. Najmłodsi melomani śmiali się do rozpuku, kiedy z wieży Muzomagiusa wyskoczył nagle trochę straszy, a trochę zabawny potwór Bumtararam. Mimo sympatii do dziwnego stwora każde dziecko wiedziało, że jego postępowanie wcale nie sprzyja dobremu zakończeniu opowiadanej na scenie historii. Dzieci głośnym chórem komentowały kto w tej bajce jest dobry, a kto zły. I to chyba najlepszy dowód na to, że muzyczna opowieść uczy, jednocześnie bawiąc.

W magicznej opowieści o muzyce wystąpili: Andrzej Biegun (Czarodziej Muzomagius), Stanisław Knapik (Profesor Badacz), Michał Kutnik (Bumtararam), Monika Korybalska (Kopciuszek), Agnieszka Cząstka (Siostra, Śnieżka), Karin Wiktor-Kałucka (Siostra, Babcia), Kamila Mędrek-Żurek (Kapturek), Bożena Zawiślak-Dolny (Królowa), Krzysztof Kozarek (Książę, Królewicz), Marcin Herman (Wilk), Krzysztof Dekański (Leśniczy), Franciszek Makuch (Dworzanin), Janusz Dębowski (Dworzanin, Minister). Artystom towarzyszył Zespół Kameralny Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

 

Jest to pierwsze zamówienie Opery Krakowskiej na spektakl w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Kolejne przedstawienia odbędą się 24 i 28 listopada oraz 1 grudnia 2015 roku, a następnie 7 stycznia oraz 2 i 11 lutego 2016 roku.

 

Muzyka i Magia to spektakl rodzinny, z którego każde pokolenie wyniesie coś dla siebie. Dzieci młodsze odnajdą tu motywy z trzech znanych baśni: Kopciuszka, Czerwonego Kapturka Królewny Śnieżki, podane w zabawnej rozrywkowej formie. Dzieci starsze będą śledzić sensacyjne motywy tajemniczej wyprawy Profesora Badacza do nieznanej krainy, podane w stylu „fantasy” i podziwiać magiczne sztuki Czarodzieja Muzomagiusa. Młodzież dostrzeże różnorodność warstwy muzycznej i elementy humoru zawarte w zabawnej, komiksowej akcji. Natomiast widzowie dorośli, towarzyszący tym młodszym, odnajdą w przedstawieniu aluzje do Burzy Williama Szekspira oraz liczne preteksty do rozmowy z młodzieżą na temat potęgi muzyki, która uruchamia nieskończone przestrzenie wyobraźni, a także na temat powracającego zawsze w baśniach motywu walki sprzecznych żywiołów: muzyki i hałasu, piękna i brzydoty, dobra i zła.