Polmic - FB

news

Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

Opowiedz mi bajkęKolejne warsztaty cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 7 listopada 2015 roku.

Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Podczas najbliższych zajęć prócz zabaw z improwizacjami i książkami, pojawią się elementy tańca i brzmienia greckich instrumentów (buzuki, bağlama). Muzycznym gościem będzie super duet: pianistka, kompozytorka i tancerka Dagny Baczyńska-Kissas oraz kompozytor i multiinstrumentalista Georgios Kissas. Warsztaty poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz i aktor Grzegorz Ociepka. Prócz improwizacji, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jegowalory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Artyści zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, konieczna wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Projekt współfinansowany ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Prowadzący warsztaty:

Dagny Baczynska-Kissas - pianistka, kompozytorka i tancerka.
Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Ma w dorobku solowe płyty pianistyczne i liczne artykuły teoretyczne. Jest laureatką Międzynarodowego Multimedialnego Konkursu „Chopin XXI wieku” w Niepokalanowie (2011) za płytę z recitalem chopinowskim i autorską choreografią baletową do muzyki Chopina oraz IX Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2014” za płytę ze swoimi kompozycjami w autorskim wykonaniu. Uczestniczyła w wielu konkursach pianistycznych, m.in. dwukrotnie w Konkursie Chopinowskim. Koncertuje w kraju i za granicą.

Georgios Kissas - kompozytor, multiinstrumentalista i poeta.
Kształcił się w Grecji (fortepian, harmonia i kontrapunkt) oraz w Polsce (kompozycja u prof. W. Kotońskiego, Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie). Jego utwory solowe, kameralne i orkiestrowe są wykonywane w Polsce i w Grecji. Od wielu lat zajmuje się rekonstrukcją muzyki starogreckiej i bizantyjskiej, grecką muzyką ludową oraz europejską muzyką średniowiecza i renesansu. Gra na greckich instrumentach tradycyjnych jak buzuki, tzoura i bağlama. Wraz z zespołem „Olympos” wykonuje muzykę ludową pochodzącą z różnych regionów Grecji. Od 2007 roku mieszka i pracuje w Warszawie.

Małgorzata Kołcz - kontrabasistka, animatorka warsztatów
Ukończyła AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Jako muzyk orkiestrowy występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami (MTM im. J. Kiepury, WarsawCamerata, Polską Orkiestrą Radiową).
Jako kameralistka wykonuje również muzykę eksperymentalną i improwizowaną.
Małgorzata Kołcz z powodzeniem łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą (Warszawski Letni Festiwal Nowego Miasta, „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, „Audio Stage”, „Muzyka współczesna nie gryzie“, „Opowiedz mi bajkę” „Via hominis, via caelestis”).
www.artdecogroup.eu

Grzegorz Ociepka - aktor.
Jego twórczość od początku związana jest z teatrem dla dzieci. Był aktorem m.in. Teatru Lalek Guliwer w Warszawie, Teatru Animacji w Poznaniu i Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. W licznych spektaklach wcielał się w postaci Świętego Piotra, Człowieka na Księżycu, Kubusia Puchatka, ojców, medyków, staruszków, a nawet potwornego Kalibana – syna wiedźmy w „Burzy“ Szekspira. Ponadto sam reżyseruje sztuki teatralne, jest autorem scenariuszy i spektakli dla dzieci, na przykład „Recepta na odwagę”, „O Złotym Dzwonku Świętego Mikołaja”czy „Witaminowa przygoda”. Od ponad 20 lat prowadzi swój własny teatr „Promyk“. Prowadzi też warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i instruktorów teatralnych. Organizuje je samodzielnie i we współpracy różnymi instytucjami, jak Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu czy poznańskie Centrum Sztuki Dziecka.
www.teatrpromyk.art.pl
__________

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca: Dzielnica Wilanów, Centrum Kultury Wilanów, Art DecoGroup, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Debit
Patroni medialni: TVP ABC, Radio Bajka, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, miastodzieci.pl, wawcity.pl, cowwilanowie.pl, Teraz Wilanów, edukacjamuzyczna.org, waw4free.pl
Kurator projektu: Małgorzata Kołcz
Koordynator projektu: Jarosław Siwiński