Polmic - FB

aktualności

Premiera nowej opery Zygmunta Krauzego w Gdańsku

Olimpia z GdańskaPremiera opery Olimpia z Gdańska Zygmunta Krauzego na podstawie oryginalego libretta Krystyny i Blaise’a de Obaldich będzie miała miejsce 20 listopada 2015 roku na scenie Opery Bałtyckiej. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem w reżyserii Jerzego Lacha objęła Maja Matelska.

Dzieło osnute jest na wątkach z życia i twórczości polskiej powieściopisarki Stanisławy Przybyszewskiej.
Publiczność usłyszy pisarkę, narkomankę, kochankę swojego ojca, opętaną wyimaginowaną miłością do Robespierre’a, która usiłuje dokończyć swoją książkę. Podziwia i utożsamia się z Olimpią de Gouges – bohaterką Rewolucji Francuskiej, autorką Deklaracji Praw Kobiet. W dziewięciu scenach przewijają się postaci realne i wyimaginowane. Stanisława śni, podlega też halucynacji po zażyciu morfiny. Utwór śpiewany jest po polsku i po francusku.

W operze szukam człowieka, jego charakteru, jego postawy, emocji. Śpiew jest po to, aby zwielokrotnić przeżycia i konflikty emocjonalne bohaterów. Jest to rodzaj opery, w którym element teatralny odgrywa rolę równorzędną z warstwą muzyczną. Muzyka podporządkowana jest słowu. Olimpia z Gdańska podobnie jak pięć moich poprzednich oper (Gwiazda, Balthasar, Iwona księżniczka Burgunda, Polieukt i Pułapka), kontynuuje nurt opery teatralno-dramatycznej. – skomentował sam kompozytor.

Wystąpią: Jan Monowid (Robespierre), Anna Mikołajczyk (Stanisława), Monika Ledzion (Olimpia), Stanisław Kierner (Stanisław), Przemysław Baiński (Saint Just), Mateusz Teliński (Książę Filip), Dariusz Górski (Markiz), Marzena Ostryńska (Simone), Marcin Miloch (Abel), Witalij Wydra (Oficer), Joanna Wesołowska (Amedine), Magdalena Nanowska (Zelina) oraz Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej pod batutą Maji Metelskiej.

Kolejne spektakle odbędą się 21 i 22 listopada 2015 roku.