Polmic - FB

aktualności

Poznań i Warszawa triumfują w konkursie Opus 966

Laureaci konkursu Opus 966Kompozytorzy z Poznania i Warszawy zdominowali tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966. Zwycięzcą III edycji został Dominik Puk – 22-letni student kompozycji w klasie Lidii Zielińskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Drugie miejsce przypadło o rok starszemu poznaniakowi – Mariuszowi Kolińskiemu, który otrzymał także nagrodę "Kompozytor-Rezydent Poznańskiego Chóru Kameralnego". Pozostałe nagrody otrzymali młodzi kompozytorzy z Warszawy. Po raz pierwszy w finale konkursu pojawiły się kompozytorki  wyróżniono Aleksandrę Chmielewską i Agnieszkę Podsiadło.

Poziom III edycji był na tyle wysoki, że jurorzy dopuścili do finału aż sześcioro uczestników. Trzeba było szybko znaleźć środki na dodatkową trzecią nagrodę – mówi Bartosz Michałowski, pomysłodawca i dyrektor konkursu. – Po raz pierwszy cieszymy się też nagrodą, którą ufundował znakomity Kammerchor Hannover, z miasta partnerskiego Poznania. Będzie nią niemieckie prawykonanie utworu Jakuba Szafrańskiego w 2016 roku.

Opus 966 jest jedynym konkursem na świecie, w którym kompozytorzy tworzą utwory złożone z 966 znaków muzycznych, nawiązując symbolicznie do daty chrztu Polski. Jest to też jeden z nielicznych konkursów, na których nagrodzone utwory są wykonywane w momencie ogłoszenia wyników. Zespołem, który podejmuje to wyzwanie, jest Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego.

Więcej informacji – na stronie: www.opus966.pl

Laureaci III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego
Opus 966:

Dominik Puk
Vidi áquam
I nagroda

Mariusz Koliński
Corpus tuum, Domine
II nagroda
Nagroda „Kompozytor Rezydent Poznańskiego Chóru Kameralnego”

Marcin Piotr Łopacki
Hoc est praeceptum meum
III nagroda (ex aequo)

Jakub Szafrański
Tu es filius meus
III nagroda (ex aequo)
Nagroda „Prawykonanie niemieckie 2016 - Kammerchor Hannover”

Aleksandra Chmielewska
Salutatio Angelica
wyróżnienie

Agnieszka Podsiadło
Lavabo
wyróżnienie

Prawykonanie nagrodzonych kompozycji:
Poznański Chór Kameralny
Bartosz Michałowski – dyrygent