Polmic - FB

aktualności

Graffiti – koncert prawykonań na Służewie

Graffiti14 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Kościele Dolnym Braci Dominikanów na Służewie w Warszawie odbędzie się koncert wokalno-instrumentalny zatytułowany Graffiti. Zabrzmią utwory młodych, wyróżniających się kompozytorów muzyki współczesnej, inspirowane przestrzenią publiczną miasta Warszawy. Wstęp wolny.

W trakcie wieczoru będzie można usłyszeć prawykonania dwóch utworów: Preludium na perkusję i cztery głosy Ignacego Zalewskiego oraz Graffiti na dwa chóry, harfę, flet i multiperkusję Eunho Changa, kompozytora pochodzenia koreańskiego, na stałe mieszkającego i tworzącego w Polsce. Przed publicznością wystąpi Chór Kameralny Varsoviae Regii Cantores (Chór-Rezydent Narodowego Instytutu Audiowizualnego), Żeński Chór Kameralny Sirenes (przyg. Magdalena Gruziel), Zuzanna Elster – harfa, Seweryn Zapłatyński – flet, Leszek Lorent – perkusja. Całością dyrygować będzie Joanna Maluga.

W Preludium kompozytor w sposób znakomity łączy brzmienie dwóch najstarszych instrumentów – głosu ludzkiego i perkusji. Dźwięki dużego zestawu perkusyjnego, obejmującego m.in. kotły, tom-tomy i gongi, budują energetykę utworu oraz wchodzą w interakcję z głosami. Warstwa wokalna i warstwa instrumentalna wzajemnie się uzupełniają, przejmując swoje funkcje.

Tytułowe Graffiti z drugiej kompozycji, to napis lub rysunek „wysprayowany” nielegalnie na ścianie lub innej powierzchni, najczęściej w przestrzeni publicznej miasta. Gatunek graffiti waha się od prostego pojedynczego słowa, aż po wypracowane malowidło ścienne, wyrażając tym samym szeroko pojętą wolność twórczą. W nawiązaniu do powyższej definicji, kompozytor podejmuje próbę przedstawienia gatunku graffiti w muzyce, przez wypracowanie i zastosowanie specjalnej techniki kompozytorskiej. Każda z wielu krótkich części dzieła (jako każdy z osobnych „gestów” tworzących muzyczne graffiti) ma swój odrębny, charakterystyczny rys pod względem rozszerzonych technik wykonawczych. W warstwie wokalnej wykorzystane są jedynie pojedyncze słowa ze znanych warszawskich graffiti, a nawet pojedyncze sylaby, czy głoski. Różne techniki operowania głosem wahają się od agresywnych do subtelnych i obejmują także rap. Warstwa instrumentalna opiera się na różnorodnych efektach dźwiękowych, mających muzycznie zilustrować fenomen powstawania graffiti, jak i jego specyficzną rolę w przestrzeni publicznej miasta.

Projekt Graffiti jest kolejnym dużym projektem muzycznym organizowanym przez Stowarzyszenie „Varsoviae Regii Cantores”. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncert został wsparty przez Fundusz Popierania Twórczości przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS.

Więcej informacji – na stronie: www.vrc.art.pl lub profilu FB www.facebook.com/VRCchoir