Polmic - FB

aktualności

Jubileusz 20-lecia Festiwalu Beethovenowskiego

Georgijs Osokins„Beethoven i nowe drogi” to idea przewodnia 20. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się w dniach 12-25 marca 2016 roku w Warszawie. Jak co roku Festiwal rozpocznie się jednak od niezwykłych wydarzeń w Krakowie – miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć prace jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.

Zgodnie z tradycją krakowskie wydarzenia festiwalowe rozpocznie wernisaż wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej, który odbędzie się 7 marca o godz. 12.00. Kuratorem wystawy „Beethoven i nowe drogi”, którą będzie można oglądać do 25 marca 2016 roku jest Michał Lewicki. Oprawą plastyczną zajął się Mariusz Paluch. Uroczystości otwarcia towarzyszyć będzie recital cenionego pianisty Konrada Skolarskiego, który zaprezentuje dzieła Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Aleksandra Skriabina i Ferenca Liszta.

W programie krakowskich wydarzeń festiwalowych melomani znajdą ponadto kilka niezwykłych koncertów. Już w poniedziałek 7 marca w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach wystąpi jeden z najsłynniejszych polskich kwartetów smyczkowych – Szymanowski Quartet. Artyści zaprezentują 3 Chorały Wacława z Szamotuł (opracowanie), Kwartet smyczkowy h-moll op. 33 nr 1 Josepha Haydna, Nokturn i Tarantellę op. 28 Karola Szymanowskiego (opracowanie) oraz Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3 Ludwiga van Beethovena.

Organizatorzy Festiwalu Beethovenowskiego pomyśleli także o najmłodszych melomanach. We wtorek 8 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się niezwykły koncert zatytułowany Sinfonietka na Beethovenie. Edukacyjno-muzyczne spotkanie dla dzieci (a także dorosłych) poprowadzi orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odebrać w siedzibie orkiestry Sinfonietta Cracovia (ul. Papiernicza 2, tel. +48 12 4167075).

W środę 9 marca krakowską odsłonę 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena zakończy występ jednego z najbardziej kontrowersyjnych uczestników zeszłorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego – łotewskiego pianisty Georgijsa Osokinsa (na zdjęciu). Wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Jurka Dybała artysta wykona Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W programie wieczoru zabrzmią ponadto: Uwertura g-moll Franciszka Lessela oraz VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Koncert odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków o godz. 19.30.

Bilety na wszystkie wydarzenia 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie dostępne są na portalu www.eventim.pl, a także w salonach Empik oraz punktach InfoKraków.

Szczegółowy program Festiwalu: www.beethoven.org.pl

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena po raz pierwszy odbył się w 1997 roku w Krakowie, upamiętniając 170. rocznicę śmierci twórcy Fidelia i IX Symfonii. Od 2004 roku organizowany jest w Warszawie (przez pierwsze 7 lat odbywał się w Krakowie). W 2001 roku Festiwal został przyjęty do grona członków Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (EFA) z siedzibą w Gandawie (Belgia). We wrześniu 2010 roku zarząd Światowej Federacji Festiwali (IFEA) w amerykańskim Saint Louis przyznał Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena główną nagrodą IFEA/Haas & Wilkerson Pinnacle Award 2010, uznając go artystycznym przedsięwzięciem roku i wyróżniając spośród ponad trzech tysięcy imprez realizowanych na całym świecie. W ramach Festiwalu organizowane są koncerty symfoniczne, kameralne i recitale, do udziału w których zapraszane są światowej sławy zespoły, dyrygenci i soliści. Kolejne edycje Festiwalu ujmują dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw, ukazując skąd Beethoven czerpał inspiracje, jaki wpływ jego muzyka wywierała na twórców innych epok oraz jak jego muzyczne idee odczytują współcześni artyści.