Polmic - FB

aktualności

1050-lecie chrztu Polski w NInA

Krzysztof PendereckiW marcu i kwietniu 2016 roku Narodowy Instytut Audiowizualny pokaże dwie realizacje Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, z 2012 roku w inscenizacji Grzegorza Jarzyny oraz tegoroczną, wykonaną podczas 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, a także rejestrację prawykonania Sanctus Adalbertus op. 71 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Ten wyjątkowy muzyczny cykl, który odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach obchodów 1050-lecia chrztu Polski, rozpocznie pokaz rejestracji jednego z najbardziej znanych utworów Krzysztofa Pendereckiego. W Wielki Czwartek, 24 marca 2016 roku o godz. 18.00, zaprezentowana zostanie Pasja wg św. Łukasza w inscenizacji Grzegorza Jarzyny, zrealizowana w 2012 roku w wyjątkowych przestrzeniach podkrakowskich Alvernia Studios. To nie tylko dokumentacja szczególnego wydarzenia artystycznego z udziałem orkiestry pod dyrekcją samego kompozytora, solistów i chórów, ale także autonomiczne dzieło audiowizualne, które pozwala w pełni dostrzec zamysł reżyserski oraz wykorzystanie przestrzeni, w której odbył się koncert.

Ultranowoczesna kopuła Alvernia Studios skupiła artystów, ale także sprzęt i ekipy realizujące nagranie, wokół umiejscowionej środkowo sceny. Tak zorganizowana przestrzeń pomogła zniwelować dystans pomiędzy widownią a twórcami spektaklu, jak również wywołać wrażenie, że wszyscy widzowie są jednocześnie uczestnikami „pasji”. Rejestracja umożliwia oglądanie spektaklu z kilku różnych perspektyw, co ze względu na aranżację studia nie było możliwe podczas trwania widowiska. Uczucie bycia w centrum tej historii potęguje doświadczenie muzyki zarejestrowanej z dużą dbałością o jakość dźwięku oraz w inscenizacji podkreślającej współczesny wymiar dzieła.

W nagrnaiu wystąpili: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, soliści: Iwona Hossa – sopran, Thomas E. Bauer – baryton, Piotr Nowacki – bas oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” wraz z Chłopięcym chórem Pueri Cantores Sancti Nicolai. Producenci: Narodowy Instytut Audiowizualny, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Kolejne projekcje zaplanowano 26 i 27 kwietnia 2016 roku. Wszystkie pokazy odbędą się w wielofunkcyjnej sali kinowej Ziemia obiecana – jedynej niekomercyjnej tego typu przestrzeni w Polsce, która umożliwia projekcje w formacie 4K i z wykorzystaniem systemu dźwiękowego Dolby Atmos, w najwyższej możliwej obecnie jakoś obrazu i dźwięku.

Więcej informacji – na stronie: www.nina.gov.pl


Sanctus Adalbertus
– hołd Henryka Mikołaja Góreckiego dla św. Wojciecha

26 kwietnia 2016 roku premierowo zaprezentowana zostanie rejestracja prawykonania ostatniego z pośmiertnie odnalezionych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego – Sanctus Adalbertus op. 71. Utwór po raz pierwszy zabrzmiał 4 listopada 2015 roku w Krakowie z okazji 70-lecia istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

O kompozycji mówiło się latami, choć tak naprawdę do ubiegłego roku nikt jej nie słyszał. Została napisana już w 1997 roku, by upamiętnić tysiąclecie śmierci świętego Wojciecha. Premiera utworu miała początkowo odbyć się podczas papieskiej pielgrzymki do Polski, Sanctus Adalbertus jest przecież następcą Beatus Vir – kompozycji na cześć św. Stanisława zamówionej przez ówczesnego biskupa krakowskiego, Karola Wojtyłę. Ostatecznie oratorium musiało na swoją światową premierę poczekać ponad piętnaście lat.

Czteroczęściowy utwór bazuje na tekstach autorstwa samego Góreckiego oraz na Księdze Psalmów. Jak zauważa wybitny znawca twórczości kompozytora, Adrian Thomas, w tym niezwykłym oratorium pojawiają się nawiązania zarówno do późnoromantycznego stylu Edwarda Elgara, jak i do zabytku polskiej muzyki dawnej – Bogurodzicy.

Podczas premiery Sanctus Adalbertus, której rejestrację pokaże NInA, partie solowe wykonywali światowej sławy soliści: sopranistka Wioletta Chodowicz oraz baryton Artur Ruciński, towarzyszył im Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka.

Oratorium Sanctus Adalbertus jest pierwszą produkcją zarejestrowaną na zlecenie NInA w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.

Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne; koproducenci: Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio S.A.

Pasja wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w 50. rocznicę pierwszego wykonania

Dzień później, w środę 27 kwietnia 2016 roku w NInA kolejny dzień obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Wieczorem odbędzie się premiera rejestracji tegorocznego wykonania Pasji wg św. Łukasza Pendereckiego podczas 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Najbardziej znany, obok Trenu – Ofiarom Hiroszimy, utwór kompozytora obchodzi w tym roku 50. rocznicę swego prawykonania, które odbyło się w katedrze w Münster w 1966 roku i powstało z okazji 700-lecia jej istnienia.

Partie solowe wykona sopranistka Johanna Rusanen, baryton David Pershall oraz bas Nikolay Didenko – ta międzynarodowa obsada podkreśla światowy sukces dzieła i popularność, jaką utwór cieszy się od pierwszego wykonania. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadzi sam Krzysztof Penderecki.

NInA zarejestruje festiwalowy koncert, a już miesiąc później pokaże koncert w swojej siedzibie na warszawskim Służewie. Rejestracja i projekcja odbędzie się w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.

Organizator: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, koproducenci rejestracji: Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio S.A.