Polmic - FB

relacje i recenzje wydarzeń

Wyjątkowe obchody 75. rocznicy śmierci I. J. Paderewskiego w Warszawie

Maciej GrzybowskiWystępy kilkunastu pianistów oraz pokazy filmów poświęconych Ignacemu Janowi Paderewskiemu odbyły się na deptaku przed warszawską Galerią Kordegarda z okazji 75. rocznicy śmierci wielkiego kompozytora, pianisty i męża stanu. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. znakomici pianiści: Maciej Grzybowski i Paweł Kowalski oraz absolwenci i studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a także uczniowie warszawskich średnich szkół muzycznych.

Już wczesnym popołudniem przechadzający się Krakowskim Przedmieściem warszawiacy mieli okazję usłyszeć na żywo kompozycje i utwory z repertuaru Ignacego Jana Paderewskiego. Kilkunastu utalentowanych młodych pianistów zasiadło do klawiatury koncertowego fortepianu Boston Steinway & Sons i oddało hołd wielkiemu pianiście, kompozytorowi oraz jednemu z ojców polskiej niepodległości. Przechodnie mieli okazję usłyszeć, takie utwory jak Melodia H-dur i Mazurek e-moll oraz Koncert fortepianowy a-moll I. J. Paderewskiego.

Poprzez organizację koncertu chcemy oddać hołd Ignacemu Janowi Paderewskiemu – jednemu z ojców niepodległej Rzeczypospolitej – powiedział Marek Mutor, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, organizatora wydarzenia. – Chcemy również zwrócić uwagę na tego wielkiego Polaka, zasłużonego dla naszej ojczyzny. Mamy nadzieję, że wydarzenie będzie sposobem przybliżenia przez media sylwetki Jana Ignacego Paderewskiego szerokiemu gronu odbiorców.

W muzyce Paderewskiego jest coś niezwykle ujmująco polskiego, być może bardziej polskiego niż u Chopina, Szymanowskiego, których muzyka jest sztuką europejską, czy u Moniuszki. Paderewski oddawał tego ducha w dużo prostszy sposób – powiedział Maciej Grzybowski, jeden z pianistów biorących udział w maratonie. – W sztuce pianistycznej był jednostką genialną. Jego grę charakteryzował niezwykle śpiewny, szeroki, niesłychanie bogaty wolumen brzmieniowy. Słynął z potężnego, rozwibrowanego dźwięku. Ma się czasem wrażenie, jakby on grał na podwójnych klawiszach.

Z godziny na godzinę wokół stojącego na deptaku przed warszawską Kordegardą fortepianu gromadziło się coraz więcej mieszkańców stolicy. Koncertów wysłuchało kilkaset osób.

Paderewski był gwiazdą światowego formatu i jednym z pierwszych członków Artystów Steinwaya, programu, który do dziś zrzesza ponad 1600 nazwisk najlepszych pianistów i kompozytorów, wśród których to właśnie Polak uchodzi za najważniejszego – powiedziała Magdalena Piotrowska, przedstawicielka Steinway & Sons, współorganizatora wydarzenia. – Mamy nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom jak dzisiejszy maraton w atrakcyjny sposób przypominamy nie tylko twórczość samego Paderewskiego, lecz także szczególną rolę, jaką w polskiej historii odegrała muzyka fortepianowa oraz wykonujący ją wybitni kompozytorzy i pianiści, którzy promowali naszą kulturę i walczyli o sprawę polską na arenie międzynarodowej.

W przerwach pomiędzy recitalami przechodnie obejrzeć mogli fragmenty filmów przybliżające sylwetkę wybitnego męża stanu i jednego z najsłynniejszych Polaków w historii.

Wsparcia organizatorom udzieliła również marka instrumentów muzycznych Casio. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.