Polmic - FB

nasze projekty

Tworzymy kulturę. Koncert Siedmiu Premier. Związek Kompozytorów Polskich – 70 lat

ZKP70Pod koniec obchodów Jubileuszu 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich, dzięki współpracy zrzeszonych w ZKP kompozytorów i muzykologów, przyoblekła się w realny kształt idea Jerzego Kornowicza nowego spojrzenia na 70 ostatnich lat muzyki polskiej, której ZKP wytrwale towarzyszył.

Był to niezwykły festiwal: „7+7=70” czyli „Festiwal Siedmiu Nurtów” i „Koncert Siedmiu Premier” na Siedemdziesięciolecie ZKP. Na siedmiu koncertach zaproponowaliśmy inne niż stosowane dotąd ujęcie twórczości polskich kompozytorów po 1945 roku: to właśnie siedem nurtów, koncentrujących się raczej wokół pewnych wybranych idei, a nie na technikach kompozytorskich.

Każdy koncert zaprogramował inny muzykolog-kurator, a każdy z nich to wybitny znawca polskiej muzyki współczesnej. W esejach zamieszczonych w książeczce programowej kuratorzy wyjaśnili swoje wybory. Odpowiadali nawet na pytania i wątpliwości – na codziennych „spotkaniach w nurcie” przed koncertami.

Siedem nurtów w muzyce polskiej siedemdziesięciu minionych lat dopełnił przegląd teraźniejszego stanu polskiej twórczości muzycznej. Na zakończenie naszych rocznicowych obchodów zaproponowaliśmy prawykonania utworów specjalnie napisanych na Jubileusz ZKP, zamówionych u kompozytorów reprezentujących wiekowo kolejne dziesięciolecia. Zagrał je znakomity zespół muzyki współczesnej, zaprzyjaźniona z nami i z muzyką polską holenderska Orkest de ereprijs. Jej szef i dyrygent – Wim Boerman – otrzymał w roku 2003 Nagrodę Honorową ZKP za promocję polskiej muzyki współczesnej. Dowodem słuszności decyzji o przyznaniu nagrody i o wyborze tego właśnie zespołu jako wykonawcy finałowego koncertu była kompozycja zamykająca całe wydarzenie: Koncert fortepianowy nr 1 Hanny Kulenty – już wcześniej będący w repertuarze Orkest de ereprijs, grany w Arnhem w Holandii oraz w innych miastach i salach, jednak po raz pierwszy zaprezentowany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Teraz wszystkie wykonane tu utwory wejdą do repertuaru orkiestry, a nagranie tego właśnie koncertu przekazujemy słuchaczom na płytach CD.

Kończymy obchody Jubileuszu 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich. Publikacjami (książka Siódma dekada, książka programowa „7+7=70”, dwupłytowy album Tworzymy kulturę) oraz organizowanymi przy tej okazji wydarzeniami chcieliśmy, i chcemy wciąż, sprawiać radość jak najszerszym kręgom Słuchaczy i Czytelników.

Dziękujemy im oraz wszystkim naszym Mecenasom, Partnerom i Przyjaciołom za wspólne siedemdziesiąt lat z polską muzyką współczesną!

Mieczysław Kominek

Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Album jest przekazywany nieodpłatnie zainteresowanym osobom i instytucjom do celów informacyjnych, promocyjnych, dydaktycznych i naukowych przez wydawcę – Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

CD1 (polmic 122)

1. Piotr Tabakiernik (ur. 1986)
toutur throeu / rytuał słyszenia (2016) na wiolonczelę i zespół 19’51’’
Andrzej Bauer – wiolonczela
zespół wokalny: Małgorzata Bartkowska, Justyna Czerwińska, Anna Dubicka, Gabriela Jeleńska,
Aleksandra Endzelm-Obertyn, Katarzyna Homan, Lilianna Krych, Zbigniew Malak, Tomasz Nowak,
Jacek Rąbiński, Patryk Różycki, Zofia Smolarska, Karolina Szurek, Marta Tabakiernik
Orkest de ereprijs, Wim Boerman – dyrygent
Marta Olko – projekcja dźwięku

2. Zbigniew Penherski (ur. 1935)
Mała litania 2 (2016) na Orkest de ereprijs 06’39’’
Orkest de ereprijs, Wim Boerman – dyrygent

3. Aleksander Kościów (ur. 1974)
Many Cities (2016) na sopran i zespół 09’05’’
Joanna Freszel – sopran
Orkest de ereprijs, Wim Boerman – dyrygent
Marta Olko – projekcja dźwięku

4. Paweł Hendrich (ur. 1979)
Mutuusmutus (2016) na orkiestrę kameralną i powietrzną perkusję 12’56’’
Leszek Lorent – perkusja powietrzna
Orkest de ereprijs, Wim Boerman – dyrygent


CD2 (polmic 123)

1. Jarosław Siwiński (ur. 1964)
HubTub (2016) na tubę i zespół 11’41’’
Zdzisław Piernik – tuba
Orkest de ereprijs, Wim Boerman – dyrygent

2. Zygmunt Krauze (ur. 1938)
Poemat Apollinaire’a (2016) na recytującego pianistę i 12 instrumentów 14’31’’
Zygmunt Krauze – pianino
Orkest de ereprijs, Wim Boerman – dyrygent
Marta Olko – projekcja dźwięku

3. Hanna Kulenty (ur. 1961)
Piano Concerto No. 1 (1990) na fortepian i orkiestrę kameralną 19’05’’
Frank Peters – fortepian
Orkest de ereprijs, Wim Boerman – dyrygent