Polmic - FB

newsy ze świata

Pasja Pendereckiego w Royal Festival Hall

p4 marca 2017 roku na zaproszenie London Philharmonic Orchestra Chór Polskiego Radia wystąpi w legendarnej Royal Festival Hall, gdzie wraz z zespołem Camerata Silesia, Chórem Chłopięcym UMCF i londyńską orkiestrą wykona Pasję wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego.

Passio et mors Domini Nostri Iesu Christi secundum Lucam (Męka i Śmierć Pana Naszego Jezusa Chrystusa według św. Łukasza) na głosy solo, recytatora, chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną to jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego. Został napisany na zamówienie Westdeutscher Rundfunk dla uczczenia 700-lecia katedry w Münster.

Penderecki w chwili, gdy zdecydował się skomponować „Pasję wg św. Łukasza” miał niewiele ponad trzydzieści lat. Odważył się zmierzyć równocześnie z dwoma dalszymi wyzwaniami. Jako pierwszy z kompozytorów części świata rządzonej przez komunistów nie zawahał się podjąć tematu sakralnego. I jako pierwszy kompozytor XX wieku odważył się nawiązać do gatunku i genre’u historycznego, którego wzorzec idealny stanowiła Pasja według św. Mateusza J.S.Bacha. Jemu też Penderecki oddał należny hołd opierając w znacznym stopniu strukturę swego dzieła na tetrachordzie b-a-c-h. Bachowską formę pasyjnego oratorium wypełnił muzyką, w której melodyka chorału gregoriańskiego, polifonia niderlandzka i faktura weneckich „chori spezzati” spotkały się dla ekspresywnego współdziałania z techniką dodekafoniczną, efektami aleatorycznymi i myśleniem sonorystycznym.

Punktem wyjścia do stworzenia dzieła stały się słowa Ewangelii według świętego Łukasza ukazujące mękę i śmierć Chrystusa – między Ogrójcem a Golgotą – dopełnione i celnie skomentowane przez frazy wyjęte z psalmów („Miserere”, „In Te Domine speravi”), hymnów („Pange lingua”) i pieśni („Ecce lignum crucis”), improperiów („Popule meus”) i sekwencji („Stabat Mater”). W dwu aktach i dziesięciu scenach Penderecki wyraził wszystko to w sposób, który sprawia, że przy dobrym wykonaniu stajemy się wprost uczestnikami ewangelicznej opowieści. Tak skonstruowana kompozycja miała swą premierę 30 marca 1966 roku w katedrze w Münster.

4 marca „Pasja wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi w Royal Festival Hall. Wśród wykonawców pojawią się trzy polskie zespoły: Chór Polskiego Radia, Camerata Silesia oraz Chór Chłopięcy UMCF. Towarzyszyć im będzie London Philharmonic Orchestra pod batutą rosyjskiego dyrygenta Vladimira Jurowskiego. W obsadzie międzynarodowych solistów londyńska publiczność podziwiać będzie takich artystów jak: Omar Ebrahim – narrator, Elizabeth Atherton – sopran, Dietrich Henschel – baryton oraz znakomity polski bas-baryton Tomasz Konieczny.

Szczegółowe informacje: www.lpo.org.uk