Polmic - FB

patronaty

Gen~.rate:zoomed

g22 września 2017 roku o godz. 22:30 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina będzie miał miejsce koncert grupy kompozytorskiej gen~.rate, który jest wydarzeniem towarzyszącym 60. MFMW „Warszawska Jesień".

Nazwa koncertu „gen~.rate:zoomed” odnosi się do sytuacji, w której odbiorca ma możliwość niemal bezpośredniego kontaktu z wykonawcą – kompozytorzy postanowili wykorzystać przestrzeń sali koncertowej w sposób niekonwencjonalny, umiejscawiając widzów na scenie, widownię natomiast pozostawiając zupełnie pustą. W ten sposób odbiorca będzie miał wgląd w techniczną stronę wykonywania, obserwując z bliska pracę nie tylko muzyków, ale również realizatorów dźwięku oraz osób odpowiedzialnych za projekcję wideo. Zajmując określone miejsce na scenie, odbiorca sam zadecyduje o tym, z jakiej perspektywy będzie odbierać całe wydarzenie. Dodatkowo, zamontowane na scenie i poza nią kamery, projektor oraz ekran pozwolą na projekcję w czasie rzeczywistym obrazu widzianego oczami osoby znajdującej się na widowni. Odbiorca – przebywający na scenie i obserwujący jednocześnie na ekranie klasyczny punkt widzenia – będzie miał okazję zastanowić się, w jaki sposób zmiana perspektywy wpływa na percepcję. Program zakłada prezentację utworów nie tylko czysto akustycznych, ale również audiowizualnych, a także instalacji dźwiękowych.

W programie znalazły się utwory twórców młodego pokolenia z grupy kompozytorskiej gen~.rate w składzie: Aleksandra Kaca, Teoniki Rożynek, Żaneta Rydzewska i Rafał Ryterski. Grupa powstała w 2014 roku w Warszawie z inicjatywy czwórki kompozytorów, którzy przy współpracy z grafikami i reżyserami dźwięku zorganizowali dotychczas sześć koncertów – prawykonań swoich kompozycji. W ramach koncertu 22 września wykonany zostanie także utwór-instalacja francusko-duńskiego kompozytora Loïca Destremau. Muzyka Destremau była wykonywana na licznych festiwalach muzyki współczesnej, a w styczniu 2017 roku jego utwór zainaugurował uroczystą ceremonię otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury, której tytuł na rok 2017 roku przypadł miastu Aarhus.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

 

PROGRAM

Loic Destremau Faulty Waterwork na jednego wykonawcę, akwarium, obiekty, narzędzia i live electronics (2014) *

Aleksandra Kaca Motion blur na akordeon, altówkę i warstwę elektroniczną *

Teoniki Rożynek The most satisfying music na 2 wykonawców i warstwę elektroniczną *

Żaneta Rydzewska Folla 2 na akordeon, altówkę i warstwę elektroniczną *

Rafał Ryterski di/am/sy/od na klarnet basowy i kontrafagot * 

 

* prawykonanie

 

Wykonawcy:

Dawid Rydz - akordeon

Michał Jedynak - perkusja

Radosław Jarocki - altówka

Aleksander Wnuk - akwarium, obiekty, narzędzia

Bernard Łasecki - kontrafagot

Mateusz Rajkowski - klarnet basowy

Przemysław Kunda - reżyseria dźwięku

Remigiusz Czechowicz - reżyseria dźwięku

Jędrzej Luciński - reżyseria dźwięku

Jakub Niedźwiedź - reżyseria dźwięku

Maciej Zadroga - reżyseria dźwięku