aktualności

Mistrzowskie interpretacje. Od Vivaldiego do Widłaka – koncert kameralny

r14 października 2017 roku scena Pałacu w Radziejowicach należeć będzie do uznanych artystów. Trio w składzie: Łukasz Długosz (flet), Agata Kielar-Długosz (flety) oraz Andrzej Jungiewicz (fortepian), prawykona utwory Rafała Augustyna i Wojciecha Widłaka.

Koncert będzie współorganizowany przez Fundację Piąta Esencja. Prawykonanie Matrimonium Rafała Augustyna oraz kompozycji Widnokręgi Wojciecha Widłaka odbędzie się w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie”, którego operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca. Oto, co sami kompozytorzy napisali o swych dziełach.

Rafał Augustyn: „Matrimonium. Utwór cykliczny nr 6 na dwa flety i fortepian – nie opisuje żadnego konkretnego małżeństwa, a zwłaszcza państwa Długoszów, choć z myślą o Nich jest pisane. Jest to raczej abstrakt (abstrakcja?) pewnej trajektorii „stosunków międzyludzkich“ w ich dołach i górach, podobieństwach i różnicach, wielkości i małości i wszystkim co pomiędzy. „Cykliczność“ w porównaniu z poprzednimi pięcioma utworami w serii ma stosunkowo niewielkie znaczenie, choć podział czasu na odcinki jest istotny. Utwór pragnę dedykować Agacie i Łukaszowi Długoszom. Niech mi zatem Andrzej Jungiewicz wybaczy pominięcie: nie chodziło mi tutaj o ménage à trois w jakiejkolwiek postaci, nawet artystycznej. Fortepian jest bowiem nie tyle osobą, ile, by tak rzec, personifikacją „elementu obiektywnego“, w tym czasu, a jakże – cyklicznego.”

Wojciech Widłak: „Widnokręgi na dwa flety i fortepian to utwór skomponowany latem 2017 roku na zamówienie Fundacji Piąta Esencja specjalnie dla duetu flecistów: Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz. Pisząc, inspirowałem się przede wszystkim specyficznym zestawieniem dwóch jednobrzmiących instrumentów, ściśle ze sobą powiązanych, podejmujących muzyczny dialog między sobą oraz tworzących – w duecie – przeciwwagę dla partii fortepianu, w której kluczowe znaczenie mają rezonans i wybrzmienie. Dźwiękowe linie, kręgi, spirale tworzą wieloodcinkową narrację o zróżnicowanej ekspresji.”

Ponadto podczas koncertu usłyszymy utwory Antonio Vivaldiego, Franza Dopplera, Feruccio Busoniego i Julesa Demerssemana. 

Dodatkowe informacje – na stronie: http://palacradziejowice.pl