Polmic - FB

aktualności

Koncerty sylwestrowe w Filharmonii Krakowskiej

w30 i 31 grudnia 2017 roku Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty sylwestrowe.

W Nowy Rok najlepiej wejść z muzyką – nie tylko łagodzi ona obyczaje, uprzyjemnia życie, ale i kieruje nas, jak mawiał Ludwig van Beethoven – ku większemu (i lepszemu) pięknu. Podczas koncertów zabrzmią utwory specjalnie dobrane na tę nadzwyczajną okazję. W szampański nastrój wprowadzi nas muzyka polskich kompozytorów. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją światowej sławy maestro Antoniego Wita wykona fragmenty muzyki baletowej z opery Hrabina, Mazur z opery Straszny dwór i Polkę Leokadia Stanisława Moniuszki oraz Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz.

Tradycyjne Koncerty Sylwestrowe i Noworoczne to znakomita okazja do przedstawienia utworów, które mają niewielki „ciężar gatunkowy”. W Polsce królują utwory wiedeńskich Straussów, zwykle walce, polki. Ich wdzięk doceniany jest w Krakowie, mimo tego, że to sławne miasto znajdowało się przez długie lata pod boleśnie tu przyjmowanym austriackim panowaniem. Tego wieczoru zabrzmią Odgłosy wiosny op. 410, Nad pięknym modrym Dunajem op. 314 oraz Polska. Grzmoty i błyskawice Johannesa Straussa jr., a także Uwertura Chłop i poeta austriackiego kompozytora Franza von Suppé, bez których to ani w Krakowie, ani w Wiedniu, ani w żadnym innym zakątku świata Nowy Rok nie będzie uznany za otwarty.

Krakowska publiczność usłyszy także Walc z baletu Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego i Walc Złoto i srebro op. 79 Franza Lehára. A bisy? To ostatnia w Starym Roku (lub w Nowym Roku pierwsza) niespodzianka…

Więcej – na stronie: http://filharmonia.krakow.pl