Polmic - FB

aktualności

Koncerty świąteczne żydowsko-polskie

cW styczniu w Warszawie, Łodzi i w Zgierzu odbędą się cztery bezprecedensowe koncerty świąteczne żydowsko-polskie. Podczas pierwszego z nich 6 stycznia 2018 roku w łódzkiej Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych będzie miała miejsce premiera utworu Zuzanny Koziej.

Z inicjatywą organizacji koncertów wyszedł Chór Żydowski CLIL wraz z dyrygentem Wojciechem Pławnerem i zaprosił do współpracy trzy inne chóry z Łodzi i z Warszawy: Ewangelicki Chór Concordia, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i Chór Parafii pw. Ofiarowania Pańskiego Cantate Domino. Podczas koncertów zespoły zaprezentują pieśni chanukowe oraz kolędy, jako że w obu tradycjach – żydowskiej i chrześcijańskiej – święta Chanuki oraz Bożego Narodzenia obchodzone są w tym samym czasie.

Koncerty zwieńczy Chanukolęda – utwór napisany specjalnie na tę okazję przez kompozytorkę Zuzannę Koziej, łączący motywy tradycyjnych żydowskich pieśni chanukowych oraz polskich kolęd. Motywy przeplatają się, pokazując, jak wiele wspólnego mają ze sobą obie te tradycje i jak dobrze mogą ze sobą współegzystować.

Kompozytorka Zuzanna Koziej studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Stanisława Moryto i dr. Miłosza Bembinowa oraz w Conservatorio Statale Giuseppe Verdi w Turynie (Włochy) w klasie prof. Giuseppe Elosa. Jest laureatką wielu nagród w konkursach kompozytorskich, także o zasięgu międzynarodowym. W 2015 roku jej utwór zabrzmiał jako Dzieło Finałowe XII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat”, odnotowując od tamtej pory wiele wykonań na całym świecie. Obecnie jest kompozytorem-rezydentem w Poznańskim Chórze Kameralnym pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

 Koncerty świąteczne żydowsko-polskie

ŁÓDŹ - 06.01.2018 (sobota)

Ewangelicki Chór Concordia, (dyr. Magdalena Szymańska) oraz Chór Żydowski Clil, (dyr. Wojciech Pławner/Magdalena Szymańska)

Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, po mszy która odbędzie się o 11:30, ul. Wodna 36, Łódź

 

ZGIERZ - 06.01.2018 (sobota)

Ewangelicki Chór Concordia (dyr. Magdalena Szymańska) oraz Chór Żydowski Clil

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zgierzu (Kościół Opatrzności Bożej w Zgierzu), godz. 16:30, ul. Spacerowa 2, Zgierz

 

WARSZAWA - 07.01.2018 (niedziela)

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II (dyr. Jan Krutul) oraz Chór Żydowski Clil

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, godz. 17:00, ul. Okólnik 2, Warszawa

 

WARSZAWA - 21.01.2018 (niedziela)

Chór Parafii pw. Ofiarowania Pańskiego Cantate Domino (dyr. Adrianna Róża Szmyt) oraz Chór Żydowski Clil

Parafia pw. Ofiarowania Pańskiego Ursynów-Natolin, po mszy, która odbędzie się o godz. 18:00, ul. Stryjeńskich 21, Warszawa