Polmic - FB

aktualności

Odsłonięcie gwiazdy Zdzisława Szostaka

zs13 stycznia 2018 roku o godz. 13:00 w Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy przy ul. Piotrkowskiej zostanie odsłonięta gwiazda Maestro Zdzisława Szostaka – mosiężna płyta dedykowana tej ważnej postaci łódzkiego życia muzycznego.

Organizatorem tego wydarzenia jest Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, która w październiku 2016 roku rozpoczęła starania o wmurowanie gwiazdy upamiętniającej twórczość i dokonania artystyczne tego znanego dyrygenta. Gwiazda Zdzisława Szostaka pojawi się w Alei Sławy po stronie parzystej, czyli obok gwiazd znanych reżyserów, operatorów i scenografów. Wydłuży zatem listę gwiazd wybitnych osobistości zasłużonych dla kinematografii, w tym twórców muzyki filmowej, takich jak m.in. Wojciech Kilar, Zbigniew Preisner, Piotr Hertel czy Henryk Kuźniak. W uroczystości, prócz samego Laureata, wezmą udział muzycy Orkiestry Symfonicznej i Chóru FŁ, zaproszeni goście, łódzcy melomani, rodzina i przyjaciele.

Zdzisław Szostak – dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej, kompozytor, twórca muzyki symfoniczno-oratoryjnej, jak i kameralnej, oraz ilustracji muzycznych do filmów kinowych i telewizyjnych. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia, z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z wieloma orkiestrami zagranicznymi oraz niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Jednak większą część swego dorosłego życia spędził w Łodzi i temu miastu poświęcił swe siły. Po kilkunastu latach spędzonych w Poznaniu, w roku 1971, na zaproszenie ówczesnego dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej Henryka Czyża przeniósł się do Łodzi, obejmując stanowisko jego zastępcy i zarazem dyrygenta – pozostał na nim przez 16 lat kolejnych lat. Lecz najsilniejszy magnes stanowiła dla Zdzisława Szostaka Łódź jako stolica filmu. Zadyrygował ponad dwustoma filmowymi ilustracjami muzycznymi! Współpracował z Wytwórnią Filmów Fabularnych. Napisał i nagrał muzykę do około 40 produkcji filmowych, w tym 20 fabularnych.