Polmic - FB

aktualności

Bydgoszcz | 100 lat niepodległości

n2 lutego 2018 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej będzie miał miejsce koncert realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, podczas którego zabrzmią dzieła Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Lutosławskiego.

2018 to rok obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i będzie obfitował w ważkie wydarzenia tak w historii kraju, jak i samej Filharmonii Pomorskiej. Będzie to kolejny koncert w ramach obchodów wypełniony polską muzyką, w tym patrona Filharmonii – Ignacego Jana Paderewskiego. Wirtuoz fortepianu i kompozytor w walkę o niepodległość zaangażowany był całym sercem i zarówno jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski główny układ pokojowy kończący I wojnę światową i lata niewoli Ojczyzny. Podczas koncertu 2 lutego usłyszymy znane dzieło Paderewskiego – Koncert fortepianowy a-moll, który już od prawykonania w 1899 w Wiedniu zyskał sobie dużą popularność, nieco później też w Warszawie. Znany krytyk Jan Kleczyński wówczas napisał: „Dzieło Paderewskiego ma tematy śliczne, pełne serdeczności w pierwszej mazurowej części, poetyczne w Romansie, pełne namiętności w Finale, orkiestra nieraz łączy się z fortepianem w dowcipnych kombinacjach, sam zaś solowy instrument traktowany jest wybornie” („Echo Muzyczne, Teatralne i Artystyczne”).

Koncert a-moll z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej zagra młody wirtuoz Jakub Kuszlik, który studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest laureatem II nagród konkursów bydgoskich – X Konkursu „Artur Rubinstein in memoriam” (2014) i X Konkursu im. I.J. Paderewskiego, a także m.in. nagrody za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego (2016). Uczestniczył również w XVII Konkursie Chopinowskim, w którym dotarł do ścisłego finału. Występował w Polsce i poza jej granicami, m. in. w Niemczech, Norwegii, we Włoszech i na Islandii.

Kolejny punkt programu to Koncert na orkiestrę Lutosławskiego, którego zainspirował Koncert na orkiestrę Bartóka. Polski kompozytor stworzył jednak utwór o indywidualnym charakterze, wykorzystując ludowe melodie Mazowsza. Stanowią one podstawę wszystkich głównych tematów i motywów dzieła.

Nad całością będzie czuwał maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor Filharmonii Śląskiej, I dyrygent jej Orkiestry Symfonicznej.

Dodatkowe informacje – na stronie Filharmonii.