Polmic - FB

aktualności

Kielce | Arcydzieła symfoniki

t2 lutego 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej będzie miał miejsce Koncert symfoniczny pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Koncert rozpocznie Uwertura na orkiestrę Antoniego Szałowskiego. Kompozytor na początku lat 1930-tych wyjechał na studia do Paryża i tam osiadł na stałe. Jego Uwertura pochodzi z roku 1936 i jest niejako zwieńczeniem nauki u słynnej Nadii Boulanger. Przejrzysta budowa, lekkość przebiegu i orkiestrowa wirtuozeria wpływa na łatwość odbioru.

Podczas koncertu zabrzmią również dzieła Piotra Czajkowskiego i Ludwiga van Beethovena. Koncert D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego jest jednym z najbardziej znanych koncertów skrzypcowych na świecie i jednym z najtrudniejszych technicznie. Jednak premierowe wykonanie nie spodobało się krytykom, a sam Eduard Hanslick zmiażdżył Koncert, nie przebierając w słowach. Nie docenił nawet zniewalającego piękna Canzonetty, ani nie dostrzegł najbardziej znamiennych dla Czajkowskiego cech, jak liryzm, bogatą inwencję melodyczną i swoiste wykorzystanie elementów rosyjskiej muzyki ludowej. Koncert usłyszymy w wykonaniu Albrechta Menzla, niemieckiego skrzypka, który ma korzenie śląskie. W 2016 otrzymał Grand Prix oraz I nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Toruniu, pokonując 24 solistów z różnych krajów.

Eroica Ludwiga van Beethovena, czyli poemat o bohaterstwie, należy do kanonu symfoniki klasycznej. Podtytuł głosi, iż utwór skomponowany został dla uczczenia wielkiego bohatera. Początkowo owym „bohaterem” był dla Beethovena Bonaparte, ale gdy koronował się na cesarza, wzburzony tym kompozytor wymazał jego imię z dedykacji. Jednak personalia nie są tu istotne. Najważniejsze, że narodziło się jedno z największych arcydzieł, utwór przełomowy, którego już same rozmiary wyróżniają dzieło spośród innych symfonii (52 min.).

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi nestor polskich dyrygentów – Jerzy Salwarowski.

Więcej – na stronie Filharmonii.