Polmic - FB

archiwum

Zmarł kompozytor Tadeusz Prejzner

Tadeusz PrejznerDnia 17 marca 2010 roku zmarł w Warszawie Tadeusz Prejzner - kompozytor, pianista, publicysta i pedagog. Miał 85 lat.

Tadeusz Prejzner pseud. Adam Sokulski urodził się 17 marca 1925 roku w Radzyniu Podlaskim. Studia pianistyczne, które rozpoczął pod kierunkiem Zbigniewa Drzewieckiego już w okresie okupacji, kontynuował w latach 1945-50 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W czasie studiów grał na fortepianie w duecie z Marianem Radzikiem i w zespole Tysiąc Taktów Muzyki Zygmunta Karasińskiego. W 1950 roku utworzył akademicki big-band jazzowy przy krakowskim klubie Rotunda. W latach 1954-57 pełnił funkcję kierownika muzycznego i dyrygenta Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Starachowicach. W 1957 roku przeniósł się do Warszawy, aby studiować kompozycję u Kazimierza Sikorskiego (1957-63). W okresie tym współpracował ze studenckimi kabaretami klubu Stodoła. W latach 60-tych prowadził własny zespół muzyczny. Zajmował się również działalnością publicystyczną. Pisał artykuły i recenzje dla miesięcznika "Jazz" i "Jazz Forum". W latach 1974-78 pełnił funkcję redaktora w Naczelnej Redakcji Programów Muzycznych PRiTV. Do 1985 roku pracował także jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej i Akademii Wychowania Fizycznego.
Jego dorobek kompozytorski obejmuje wiele utworów symfonicznych, kameralnych oraz ilustracji muzycznych do sztuk teatralnych i filmów. Prejzner znany jest również jako autor piosenek pisanych dla m.in. Ali-Babek, Kaliny Jędrusik, Marii Koterbskiej, Andrzeja Rosiewicza i Ireny Santor. Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in. w 1963 roku II nagrodę na Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich za Cztery preludia na orkiestrę kameralną (1962), w 1965 roku I nagrodę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę Światowe życie do tekstu Wojciecha Młynarskiego, a w roku 1979 dwa wyróżnienia - na Konkursie CRZZ za piosenkę Do jaskółki do słów Młynarskiego i na Konkursie Polskiego Radia za piosenkę Deszczyk majowy do tekstu Krzysztofa Zuchory. Ponadto w 1980 roku został uhonorowany Nagrodą Zespołową Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży. Otrzymał także medal "Za zasługi dla obronności kraju" oraz krzyż "Za zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego".
Od 1963 roku był członkiem Związku Kompozytorów Polskich.