Polmic - FB

aktualności

Kraków | Następca mistrza w Koncercie wiolonczelowym Lutosławskiego

fk16 lutego 2018 roku o godz. 19.30 i 17 lutego 2018 roku o godz. 18.00 Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą dyrektora artystycznego instytucji Charlesa Olivieri-Munroe’a zaprezentuje różnorodny program od ojca klasycyzmu Josepha Haydna po klasyka współczesności Witolda Lutosławskiego.

Repertuar koncertów symfonicznych przypadkowo splata motyw przypadku właśnie. W programie znalazły się bowiem utwory, których historia odbiega od szablonowych, sukces nie oznacza stałej obecności w programach koncertów, albo odwrotnie – przypadek powoduje powstanie dzieła, które przechodzi do spisu znaczących utworów w historii muzyki. Program otwiera Uwertura do opery Monbar, czyli Flibustierowie Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, szkolnego kolegi Fryderyka Chopina z czasów nauki u Józefa Elsnera. Premiera opery przypadła na bardzo niefortunny czas – kilkanaście dni po jej pierwszym wykonaniu wybuchło Powstanie Styczniowe, partytura dzieła trafiła więc na dno szuflady. I choć o wystawieniu opery prowadził rozmowy sam Meyerber, ówczesny dyrektor Opery Berlińskiej, który wspominał Dobrzyńskiego jako „człowieka z prawdziwym talentem”, po dziś dzień najczęściej wykonywana jest sama uwertura.

Kolejnym punktem programu zbliżających się koncertów jest Koncert wiolonczelowy napisany przez Witolda Lutosławskiego dla Mścisława Roztropowicza (i jemu dedykowany). Prawykonanie utworu miało miejsce niemal pół wieku temu, 14 października 1970. Rostropowicz zagrał partię solową z towarzyszeniem Bournemouth Symphony Orchestra. Należący obecnie do kanonu repertuaru wiolonczelowego Koncert zabrzmi w wykonaniu debiutującego w Filharmonii Krakowskiej wiolonczelisty z Czech Petra Nouzovský’ego. Zaproszony wiolonczelista miał okazję pobierać nauki na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Roztropowicza, obecnie należy do czołówki młodych wykonawców.

Po przerwie zabrzmi 49 Symfonia Haydna zwana La passione (przydomek ten po dziś dzień zastanawia muzykologów) oraz suita z baletu Ognisty ptak, napisanego przez Igora Strawińskiego.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia.krakow.pl