Polmic - FB

aktualności

Bydgoszcz | Premiera „Fairy Dreams” Jerzego Maksymiuka

fp9 marca 2018 roku o godz. 19:00 filharmonicy bydgoscy prawykonają Fairy Dreams Jerzego Maksymiuka, który dedykował utwór Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Wybitne nazwiska i rewelacyjny program – to niekwestionowane atuty tego wieczoru symfonicznego. Na podium stanie bowiem Maestro Jerzy Maksymiuk, i jeszcze miła niespodzianka – po raz pierwszy zabrzmi Fairy Dreams, utwór jego autorstwa dedykowany bydgoskiej Filharmonii. Partie solowe realizować będą muzycy soliści Orkiestry Symfonicznej FP, z którą Maestro Maksymiuk współpracuje od wielu lat. M. in. w 2015 poprowadził inaugurację 53. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego z Symfonią „Polonia” Paderewskiego. To dzieło romantycznej symfoniki Artysta nagrał wraz bydgoską orkiestrą na płytę (DUX) z okazji 60-lecia Filharmonii Pomorskiej w 2013.

Drugi specjalny gość to Adam Makowicz – wybitny pianista, legenda jazzu, mistrz improwizacji. Obok typowych standardów i utworów jazzowych repertuar pianisty obejmuje również muzykę klasyczną. Ponadto ma na swym koncie przeszło 100 kompozycji na kwartet smyczkowy i trio jazzowe, wiele utworów na fortepian, jest autorem muzyki do filmów animowanych oraz filmów dokumentalnych. W mistrzowskiej interpretacji Makowicza usłyszymy Błękitną rapsodię, arcydzieło Gershwina, skomponowane w 1924 na zamówienie ówczesnego „króla jazzu”, Paula Whitemana, które przyniosło mu światowy sukces i sławę. Wieczór zwieńczy arcydzieło Strawińskiego – muzyka do słynnego baletu fantastycznego w 1 akcie, 2 obrazach pt. Ognisty ptak, o którym od prapremiery pisano pełne emocji recenzje: „Ognisty ptak jest upajającą mieszanką orientalnych barw. Łączy błyskotliwą orkiestrację Rimskiego-Korsakowa z rozmarzonymi melodiami Borodina, wznosząc się na wyżyny ekspresji”.

Informacja o biletach – na stronie Filharmonii.