Polmic - FB

aktualności

Szczecin | Szymanowski & Bruckner

sz16 marca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach cyklu „Preludium Talentów” usłyszymy Koncert skrzypcowy nr 2 op. 61 Karola Szymanowskiego w interpretacji norweskiej skrzypaczki Eldbjørg Hemsingi.

Partytura II Koncertu skrzypcowego (1933) pochodzi z „narodowego” okresu twórczości Szymanowskiego. Od lat 1920-tych bowiem twórca wykorzystywał elementy polskiego folkloru, np. podhalańskiego i kurpiowskiego. Stąd też miłośników pełnego impresjonizmu i egzotyki I Koncertu skrzypcowego warto uprzedzić, że dzieło numer dwa to wyraz zupełnie innych idei. Pobrzmiewają tu nuty rodem z Podhala, w tkance muzycznej zaś zamiast brzmieniowych eksperymentów słyszymy bardziej tonalne zwroty. Koncert, podobnie jak pierwszy, powstał we współpracy z wielkim wiolinistą Pawłem Kochańskim, konsultantem wielu dzieł skrzypcowych kompozytora (premiera 6 października 1933 r. w Filharmonii Warszawskiej). Partię solową wykona krajanka dyrygenta Rune Bergmanna norweska skrzypaczka Eldbjørg Hemsing, której sława, mimo młodego wieku, daleko wykroczyła już poza krąg skandynawski (Wigmore Hall, Verbier Festival, AlpenKlassik w Niemczech).

W drugiej części wieczoru Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna zaprezentuje VII Symfonię niemieckiego kompozytora Antona Brucknera. Po premierze utworu recenzent „Berliner Tageblatt” napisał: „Bruckner uwiódł nas tak dalece, iż kiedy wybrzmiał ostatni akord jego wielkiego dzieła, pytaliśmy w osłupieniu: jak to możliwe, że tak długo pozostawał dla nas zagadką?”. Symfonia składa się z czterech monumentalnych ogniw, przesycona jest liryzmem i powagą.

Więcej – na stronie Filharmonii.