Polmic - FB

aktualności

Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej

CWMKW pałacu w Rybnej otwarto Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej. Centrum powstało jako hołd złożony wybitnej polskiej klawesynistce światowej sławy Elżbiecie Chojnackiej. Prowadzone jest przez spadkobierczynię Artystki, dr Aleksandrę Gajecką-Antosiewicz.

Celem działalności Centrum im. E. Chojnackiej jest zachowanie integralności spuścizny artystycznej i naukowej Elżbiety Chojnackiej, kultywowanie tradycji wykonawstwa muzyki klawesynowej oraz propagowanie muzyki XX i XXI wieku. Inicjatywa wspierana jest przez Stowarzyszenie gorczycki.pl, Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Związek Kompozytorów Polskich, Śląskie Towarzystwo Muzyczne. Mecenat nad Centrum sprawują: Pałac w Rybnej, Gmina Tarnowskie Góry i Andrzej Łączyński.

W ramach projektu będą realizowane takie zadania, jak zachowanie integralności spuścizny Elżbiety Chojnackiej, kontynuowanie i pielęgnowanie tradycji wykonawczej współczesnej muzyki klawesynowej, prowadzenie prac badawczych i publikowanie ich wyników w czasopismach specjalistycznych, prowadzenie biblioteki muzycznej zawierającej katalog współczesnych utworów klawesynowych kompozytorów polskich i utworów skomponowanych dla Elżbiety Chojnackiej, a także popularyzowanie muzyki XX i XXI wieku poprzez koncerty, wykłady, współpracę z mediami oraz wykorzystanie nowoczesnej technologii w prezentacjach koncertowych i dokumentacyjnych. 25 listopada planowany jest m. in. koncert „Dedykacje” w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego, podczas którego klawesynistka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz prawykona utwory Zygmunta Krauze i Artura Zagajewskiego.

W dniach 8–15 lipca 2018 roku w Pałacu w Rybnej odbędzie się Mistrzowski Kurs Klawesynowy, który poprowadzi dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (Akademia Muzyczna w Łodzi). Dodatkowe wykłady w trakcie kursu poprowadzą prof. Marek Toporowski (Akademia Muzyczna w Krakowie) i dr hab. Artur Zagajewski (Akademia Muzyczna w Łodzi).

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.palacrybna.pl