Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Duet fantastyczny: Paderewski, Chopin

mnw8 kwietnia 2018 roku o godz. 18:15 w Muzeum Narodowym w Warszawie zabrzmią utwory Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Pawła Popko (fortepian) i Michała Przygońskiego (śpiew).

W holu przed wejściem na wystawę „Paderewski” młodzi muzycy zaprezentują sztandarowe kompozycje Mistrza. W pierwszej części koncertu usłyszymy Menuet G-dur op. 14, Nokturn B-dur op. 16 i Krakowiak fantastyczny op. 14. W drugiej zabrzmią pieśni Fryderyka Chopina op. 74 skomponowane do słów Stefana Witwickiego i Adama Mickiewicza oraz pieśni Paderewskiego op. 22 ze słowami XIX-wiecznego francuskiego poety Catulle'a Mendèsa.

Partie wokalne, polskie i francuskie, wykona Michał Przygoński, który w 2014 roku zadebiutował jako solista na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej główną rolą w operze Wasserstimmen Dariusza Przybylskiego. Jest stypendystą rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i banku Société Générale. Partie fortepianowe wykona Paweł Popko na zabytkowym, należącym do kompozytora, fortepianie marki Erard. Paweł Popko – laureat wielu nagród na międzynarodowych konkursach, m. in. I nagrody na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Mäntta (Finlandia), III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Rubinsteina (Petersburg), III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym (Nałęczów).

Koncert towarzyszy wystawie „Paderewski”, którą można oglądać do 20 maja w MNW. Wystawa odbywa się w ramach projektu „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018.

Dodatkowe informacje – na stronie Muzeum.