Polmic - FB

aktualności

Gdynia | In memoriam

PChKW ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Polski Chór Kameralny zaprasza na koncert „In memoriam” w 8. rocznicę katastrofy samolotowej w Smoleńsku, który odbędzie się 14 kwietnia 2018 roku o godz. 19.30 w Kościele NMP Królowej Polski w Gdyni (ul. Armii Krajowej 46).

Podczas koncertu usłyszymy dwie kompozycje o charakterze sakralnym: Mszę Wawelską Henryka Jana Batora, którą chór wykona a cappella oraz Requiem Maurice Duruflé, które zabrzmi w Gdyni z towarzyszeniem solistów, chóru, organów i wiolonczeli. Koncert gościnnie poprowadzi profesor Stanisław Krawczyński.

Msza Wawelska Henryka Jana Botora, krakowskiego kompozytora i organisty, ukończona w 2003 roku to sześcioczęściowy utwór a cappella, zachowujący klasyczną formę mszy z Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus oraz Agnus Dei. Utwór powstał jako rodzaj hołdu, jaki kompozytor złożył świętemu Stanisławowi. Stąd zapewne wykorzystanie motywów pieśni Gaude Mater Polonia, powracających co jakiś czas w niezwykle barwnych, pełnych szlachetnych dysonansów harmoniach.

Requiem Maurice’a Duruflé zostało opublikowane w 1948 roku. To dziewięcioczęściowy utwór przeznaczony na dwa głosy solowe (sopran i baryton), wiolonczelę, organy i chór. Stylistyka utworu oscyluje między postimpresjonizmem a neoklasycyzmem. Ulotne obłoki dźwiękowych plam, które rozpływają się w przestrzeni, przeplatają się ze szlachetnym brzmieniem motywów chorałowych. Bogactwo współbrzmień skłania do medytacji, wprowadza w kontemplacyjny klimat.

Koncert jest współorganizowany przez Miasto Gdynię i objęty Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Wstęp na koncert jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.polskichorkameralny.pl