Polmic - FB

aktualności

Kraków | Prawykonanie „Demeter” Stanisława Rzepieli

Demeter13 maja 2018 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Krakowskiej będzie miało miejsce prawykonanie utworu operowo-baletowego Demeter autorstwa Stanisława Rzepieli w reżyserii Anny Zwiefki.

Imię greckiej bogini płodności i urodzaju jest zarazem nazwą niepowtarzalnego przedsięwzięcia, które będzie miało miejsce w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego. 13 maja odbędzie się światowa premiera widowiska z pogranicza gatunków, zakrawającego o operę, kantatę, balet i teatr tańca. Utwór Δημήτηρ-Demeter został skomponowany przez Stanisława Rzepielę, krakowskiego kompozytora i dyrygenta.

Przedsięwzięcie powstaje we współpracy z młodymi artystami, pracującymi na arenie międzynarodowej: reżyserem Anną Zwiefką, scenografką i autorką projektu kostiumów Kamilą Sudoł oraz choreografem Angelo Egarese. Powstający spektakl będzie stanowił swego rodzaju pomost między teraźniejszością i antycznym światem greckich bóstw, będącym źródłem naszej współczesnej kultury europejskiej. Poetycki zapis mitu o Demeter, Persefonie i Hadesie, będący dziełem Homera, twórcy Iliady i Odysei, stanowił punkt wyjścia dla jego twórczej interpretacji – zarówno muzycznej, jak i scenicznej. Dzięki etnicznym instrumentom, dużej obsadzie wykonawczej, wykorzystaniu oryginalnego tekstu oraz niezwykłej scenografii, intrygującym kostiumom i nade wszystko ekspresyjnej choreografii widzowie będą mieli możliwość wejść w sam środek przejmującej opowieści o bogini urodzaju. Interpretacja twórców ma z jednej strony podkreślić ponadczasowość mitu i jego tradycję w kulturze, a z drugiej – odczytać go w naszych, współczesnych czasach.

W skład ponad 70-osobowej obsady wykonawczej wchodzą znani artyści i zespoły artystyczne zarówno z Polski, jak i spoza jej granic: Kinesis Contemporary Dance Company z Florencji, aktorzy, wykonawcy partii solowych (Olga Demeter, Wiktoria Zawistowska i Piotr Kalina), Orkiestra Symfoniczna krakowskiej Akademii Muzycznej i Zespół Wokalny Przestrzeń Głosu pod dyrekcją kompozytora.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.