Polmic - FB

aktualności

Rybna | W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej

Aleksandra GajeckaKolejne kocerty „W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej” odbędą się 8 , 12 i 14 lipca 2018 o godz. 18.00 w Pałacu w Rybnej. Wystąpią klawesynistki Małgorzata Klajn oraz Aleksandra Gajecka-Antosiewicz.

Podczas koncertu 8 lipca, zatytułowanego "Klawesyn współczesny wśród śpiewu, metalu, afrykańskich mlasków i innych niesamowitości", usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: François-Bernard Mâche, Ton Bruynèl, Jacob Ter Veldhuis i Mauricio Kagel. Obok towarzyszącej klawesynowi warstwy elektronicznej (ale także w jej wnętrzu), jako jeden z elementów natury pojawi się głos ludzki. Paleta dźwiękowych barw klawesynu kontrastowana będzie z nie tylko z ludzką mową, ale także z dźwiękami metalu, afrykańskiego języka mlaskowego i odgłosami natury. Wystąpi klawesynistka młodego pokolenia Małgorzata Klajn, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Marka Toporowskiego. Relizacją dźwięku zajmie się Krzysztof Sztekmiler, natomiast koncert poprowadzi Piotr Oczkowski.

„Dźwięki unoszą się w wieczornym powietrzu” to tytuł koncertu, który 12 lipca wykona Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (na zdjęciu). Będzie to koncert prezentujący różne techniki kompozytorskie odzwierciedlające wrażliwość, wyobraźnię i intelekt człowieka XX i XXI wieku. Wykonane zostaną m.in. utwory „dla klawesynisty, który mówi”, jak również „dla klawesynisty, który nie mówi i nie gra” (sic!). W programie: Claude Debussy, John Cage, Sergio Ortega, a także dwa prawykonania: Suita op. 37 bis na klawesyn Tomasza Kamieniaka oraz Asteryzmy na klawesyn i taśmę Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz. Kolejny koncert z cyklu, tym razem pod hasłem „Avanti!”, odbędzie się 14 lipca, a wśród wykonawców znajdą się uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Klawesynowego.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry i Pałacu w Rybnej.

Wstęp wolny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: tel. 32 284 18 37.