Polmic - FB

nasze patronaty

Dąbrowa Górnicza | Koncert inauguracyjny XII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka

SpisakJak co roku 14 września w dzień urodzin najsłynniejszego dąbrowskiego kompozytora, patrona konkursu, odbędzie się koncert o godz. 18:00 na dużej scenie Pałacu Kultury Zagłębia, który zainauguruje 12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Fagot, róg i kontrabas – te instrumenty w rękach młodych muzyków będą „grały pierwsze skrzypce” podczas 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Zmagania tradycyjnie rozpoczną się koncertem inauguracyjnym. Wystąpi orkiestra Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod batutą wybitnego dyrygenta Massimiliano Caldiego. Wraz z orkiestrą zaprezentuje się słynny klarnecista Zoltán Kovács, a także laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu: Roksana Kwaśnikowska (skrzypce) oraz Gabriel Pidoux (obój). W programie koncertu nie może zabraknąć utworów patrona konkursu, dlatego też usłyszymy Toccatę na orkiestrę oraz Koncert na klarnet i orkiestrę. W repertuarze pojawią się również dzieła Karola Szymanowskiego, Piotra Czajkowskiego, Johanna Nepomuka Hummela i Maurice’a Ravela. Całość wydarzenia poprowadzi Violetta Rotter-Kozera, której film Michał Spisak. Listy rozproszone zostanie wyświetlony w pałacowym Kinie Kadr na godzinę przed inauguracją 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.

Po 14 września rozpocznie się wielka muzyczna rywalizacja pod okiem polskich i zagranicznych specjalistów zasiadających w jury. Instrumentaliści, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, przejdą przez trzy etapy przesłuchań, z których ostatni będzie miał charakter wieczornych koncertów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego. Tegoroczny konkurs tradycyjnie zakończy się koncertem laureatów, który odbędzie się 23 września i zaprezentuje talent młodych mistrzów instrumentu.

Wstęp (na podstawie wejściówek wydawanych w Pałacu Kultury Zagłębia) na koncerty i przesłuchania jest bezpłatny.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: www.spisakkonkurs.pl