Polmic - FB

aktualności

Gdańsk| Ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika

Jarmark28 lipca 2018 roku o godz. 12.00 w Dworze Artusa odbędzie się Ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika, podczas którego zabrzmi specjalnie napisany na to wydarzenie hejnał autorstwa Pawła Hulisza.

Ceremonia otwarcia nawiązuje do XV-wiecznych postaci „piszczków” miejskich i wieżowych, których obowiązkiem było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram miasta. Miejskim muzykiem był także nastawiacz wieżowego carillonu. Od momentu zatrudnienia przez Radę Miasta Gdańska piszczków i trębaczy, niezmiennie uroczystemu otwarciu i zamknięciu Jarmarku towarzyszy muzyka.

Uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika obwieści światu specjalnie napisany w oparciu o gdańskie muzykalia hejnał, odgrywany przez trębaczy Tubicinatores Gedanenses i ratuszowy carillon (Monika Kazmierczak). Trębaczy (aż szesnastu!) wypatrywać należy w oknach i na dachu Dworu Artusa. A skoro Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku 758-lecie, to hejnał skomponowany został z 758 nut. Cały witz polega na tym, że każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem.

Więcej – na stronie: http://jarmarkdominika.pl/