Polmic - FB

aktualności

VIII Międzynarodowy Festiwal NDI Sopot Classic

NDIMiędzynarodowy Festiwal Sopot Classic, który odbędzie się w dniach 4–11 sierpnia 2018 roku, to muzyczna propozycja dla miłośników muzyki klasycznej oraz różnych form muzycznych obecnych na polskiej i międzynarodowej estradzie.

Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. Różnorodne programy, utalentowani artyści, kompozytorzy i wykonawcy młodego pokolenia, a także muzyczne oblicze kultury innych narodów – to wszystko wypełnia wydarzenia Festiwalu.

W programach koncertowych znajdą się utwory powstające na przestrzeni kilku wieków europejskiej kultury muzycznej. Tegoroczną edycję otworzy występ Piotra Beczały, zaliczanego do ścisłej czołówki najlepszych światowych tenorów. W swojej działalności artystycznej niezwykle wytrwale i konsekwentnie promuje twórczość polskich kompozytorów, włączając ich utwory do programów koncertowych jakie wykonuje na całym świecie. Podczas koncertu inauguracyjnego wykona m. in. arię Stefana z III aktu opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Przypadająca w roku bieżącym setna rocznica odzyskania Niepodległości stała się wyjątkową okazją do przygotowania koncertu, na którego repertuar w pełni składają się dzieła Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. Polska Filharmonia Kameralna Sopot wystąpi z austriackim pianistą Ingolfem Wunderem, laureatem II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. W kościele św. Jerzego w Sopocie wystąpi specjalizujący się w wykonawstwie a cappella brytyjski zespół VOCES8. Uroczyste zakończenie festiwalu odbędzie się w sobotę 11 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie. Koncert Finałowy „Pod niebem Paryża” to propozycja kierowana do miłośników repertuaru rodem znad Sekwany.

Program dostępny jest na stronie http://sopotclassic.pl/program/