Polmic - FB

aktualności

Oratorium na 350-lecie Kalwarii Pacławskiej

Kalwaria13 sierpnia 2018 roku o godz. 21.00 w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla zostanie prawykonane oratorium Oto Matka Twoja, napisane przez krakowskich kompozytorów Piotra Pałkę i Pawła Bębenka do libretta autorstwa s. Leonii (Marii Przybyło).

Okazją jest obchodzony w tym czasie jubileusz 350-lecia Sanktuarium Męki Pańskiej – najważniejszego miejsca pielgrzymkowego Podkarpacia. W Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej czczony jest cudowny obraz Matki Bożej, który przywędrował na to miejsce z Kamieńca Podolskiego. Niegdyś przed nim modlili się m.in. królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta. Muzyczne wydarzenie poprzedzi uroczysta Msza św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, i odsłonięcie pomnika ks. kard. Karola Wojtyły, który 50 lat temu pielgrzymował do Kalwarii.

Utwór zaprezentują: Sanocki Chór Kameralny i Podkarpacka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Elżbiety Przystasz. W roli solistów wystąpią: Barbara Mroczek (sopran), Agnieszka Piwko (alt), Piotr Piwko (tenor) i Andrzej Zawisza (bas). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.