Polmic - FB

aktualności

Jelenia Góra | XXI Festiwal „Silesia sonans”

SilesiaXXI Festiwal „Silesia sonans”, najstarszy festiwal muzyki klasycznej w Jeleniej Górze, odbędzie się w dniach 3–7 września 2018 roku w Kościele Łaski (dawniej Kościele Garnizonowym).

Wyjątkowość tego wydarzenia łączy się głównie z jego formą i miejscem – możliwość obcowania ze sztuką i muzyką w tak szczególny sposób. Festiwal w czasie swojej 20-letniej historii stał się centralnym punktem życia muzycznego miasta, dzięki któremu publiczność z Jeleniej Góry i okolic może uczestniczyć w koncertach na najwyższym poziomie artystycznym. Festiwal łączy w sobie utwory sakralne i świeckie, powagę i radość, refleksję i spontaniczność. Sceną festiwalową jest Kościół Łaski, który w 2018 obchodzić będzie 300-lecie poświęcenia.

Zaplanowano siedem koncertów z udziałem takich gwiazd, jak niemiecka sopranistka Simone Kermes, która wystąpi w towarzystwie obecnie najlepszej polskiej orkiestry barokowej – Capelli Cracoviensis. Ponadto wystąpią trio Bastarda oraz tegoroczny zdobywca nagrody AF „Fryderyk” Dariusz Przybylski, a także pochodząca z Jeleniej Góry Michalina Bienkiewicz. W wykonaniu Przybylskiego usłyszymy współczesną muzykę organową: utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Krzanowskiego, Eunho Changa, Arvo Pärta, Romana Haubenstocka-Ramatiego, a także Sequenza quasi una fantasia samego Przybylskiego.

W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się także koncert organowy specjalnie dla dzieci (6 wrześnie). Scenę alternatywną będą reprezentować Jorge Jimenez i DJ Slime, którzy wystąpią 3 września open air w parku przy Kościele Łaski i zaprezentują nową interpretację Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha.

Strona internetowa organizatora: www.silesiasonans.pl