Polmic - FB

aktualności

I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych w TVP Kultura

ChopinI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, odbędzie się w Warszawie w dniach 2–14 września 2018 roku. TVP Kultura będzie transmitować przebieg Konkursu: II koncert inauguracyjny 3 września, zmagania uczestników i koncert laureatów.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości NIFC we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem organizują wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Bezprecedensowy na skalę światową Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych jest krokiem milowym w przywracaniu autentycznego brzmienia dzieł Chopina i jemu współczesnych polskich kompozytorów. Zbliżenie do oryginalnej barwy i mechaniki instrumentów, jakimi dysponował kompozytor, pozwala uchwycić niepowtarzalną specyfikę muzyki Chopina. Uczestnikami Konkursu będą pianiści z całego świata w wieku od 18 do 35 lat. Jury Konkursu tworzą znakomici przedstawiciele świata muzycznego, których działalność artystyczna i zawodowa sytuuje w kręgu najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego. Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy. W trzecim sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

Orkiestra ta pod batutą wybitnego maestro Grzegorza Nowaka podczas dwóch koncertów inauguracyjnych wykona koncerty Fryderyka Chopina, a także À la recherche de la symphonie perdue autorstwa Pawła Szymańskiego. W Koncercie Inauguracyjnym, który widzowie TVP Kultura obejrzą w poniedziałek 3 września o godz. 18:55, w roli solisty wystąpi światowej sławy pianista Nikolai Demidenko. 12 i 13 września od godz. 17:50 widzowie anteny będą mogli śledzić zmagania instrumentalistów, którzy przeszli do trzeciego etapu konkursu. Koncertom towarzyszy studio - znani specjaliści będą w nim omawiać kolejne występy. Jego gospodarzem będzie Adam Rozlach, który poprowadzi też na antenie koncert inauguracyjny i koncert laureatów. W trakcie trwania konkursu, po Informacjach Kulturalnych, stacja zaprasza na specjalne kroniki (4, 5, 7 i 11 września o godz. 20:10, a 9 września o godz. 19:45). Koncert laureatów odbędzie się w piątek 14 września w Filharmonii Narodowej. Transmisja na antenie TVP Kultura zacznie się o godz. 18:50. W TVP 1 natomiast będzie można zobaczyć retransmisje z koncertu inauguracyjnego i z koncertu laureatów. Ponadto, NIFC udostępni transmisje z całego Konkursu na swoim kanale Youtube i profilu społecznościowym Facebook.

Szczegółowe informacje – na stronie Konkursu.