Polmic - FB

aktualności

Ostrołęka | Finał III Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”

OperaliaMazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie i Towarzystwo Muzyczne im. G. Bacewiczówny w Ostrołęce zapraszają na koncert finałowy III festiwalu „Ostrołęckie Operalia”, który odbędzie się 9 września 2018 roku o godz. 19:00 w hali widowiskowo-sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce.

Organizatorzy w sposób szczególny chcieli uczcić przypadającą na ten rok 40. rocznicę wyboru na Papieża świętego już Jana Pawła II. Po raz pierwszy w Ostrołęce zabrzmi utwór z muzyką Jakuba Milewskiego – Kantata Totus Tuus – CałyM Twój… do libretta Jerzego Binkowskiego, napisana z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej, która zbiega się z obchodami 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu. Premiera odbyła się w czerwcu 2017 roku w Zakopanem. Tytuł Kantaty ściśle nawiązuje do dewizy Papieża Polaka. Wielka litera M symbolizuje Maryję i odnosi się do papieskiego herbu. Dzieło to ma pielęgnować pamięć o Papieżu Polaku, a także oddać cześć Tej, do której od 100. lat pielgrzymują utrudzeni i zatroskani. Kantata powstała na zamówienie Towarzystwa Muzycznego im. G. Bacewiczówny w Ostrołęce w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Na scenie pojawią się wybitni polscy soliści: Olga Szomańska, Edyta Krzemień, Michał Gasz i Janusz Kruciński. Towarzyszyć im będzie Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego, a także Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. Wszystko to pod dyrekcją kompozytora Jakuba Milewskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.